Aktualności Obraz  newsa 3705 Dodano 16.06.2016

W Humaniu obywatele Izraela strzelali z wiatrówki do Ukraińców

W Humaniu wybuchły zamieszki, gdy pijani obywatele Izraela z wiatrówki postrzelili ukraińskiego przechodnia. Doszło do bijatyki pomiędzy działaczami neo-banderowskiej Swobody a żydowskimi turystami. Kolejna pielgrzymka żydowska na Ukrainie zakończyła się skandalem.

Do awantury doszło gdy pijani obywatele Izraela, rozpoczęli ostrzał z okna hotelu do przechodniów. W wyniku jednego ze strzałów ukraiński przechodzień dostał w nos pociskiem. Chwilę później pod hotelem zebrało się kilkadziesiąt osób, a wśród nich aktywiści faszyzującej partii Swoboda. Sprawcy zamknęli się w swoim pokoju. Wówczas na pomoc im ruszyła grupa 20 ortodoksyjnych Żydów, którzy w ramach pielgrzymki przybyli do Humania. Doszło do przepychanek, w trakcie których jeden z nich zaatakował i uderzył ukraińskiego policjanta.

Coroku do Humania przybywa kilkadziesiąt tysięcy Żydów z Izraela, USA i Europy, by odwiedzić miejsce pochówku chasydzkiego rabina Nachamana z Bracławia, żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku. Dwaj sprawcy zostali zatrzymani na kilka godzin, a następnie zwolnieni. W sprawie toczy się postępowanie. Może ono zakończyć się postawieniem zarzutów obywatelom Izraela.

W przeszłości dochodziło już do starć pomiędzy miejscowymi a pielgrzymami.  Żydzi skarżą się z kolei na ukraińskich nacjonalistów, którzy w ostatnich latach zorganizowali kilka wieców przeciwko ich obecności w mieście. Oburzyły ich również plany ustawienia krzyża w rejonie, w którym żydowscy pielgrzymi odbywają rytualne kąpiele. Oskarżają też miejscowych Ukraińców, że celowo rozsypują tam na dnie potłuczone szkło.

Timesofisrael.com

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]