Wydarzenia Obraz  newsa 9054 Dodano 27.08.2017

We Lwowie i Krakowie uformowano Legiony Polskie [27.08.1914]

We Lwowie i Krakowie utworzono Legiony Polskie u boku armii austriackiej. Polskie formacje zostały zasilone w większości członkami Związku Strzeleckiego, Drużyn Bartoszowych, Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” i Związku Drużyn Podhalańskich. 27 sierpnia 1914 roku rozpoczął się marsz ku niepodległości państwa polskiego. Zadbajmy dziś o mogiły legionistów, pamięć wskrzesza bohaterów!

I wojna światowa stała się pierwszym globalnym konfliktem, po względnie spokojnym stuleciu w europie po zakończeniu wojen napoleońskich. W 1914 roku został przekreślony ład w europie ustalony w trakcie kongresu wiedeńskiego z 1815 roku. Nowa wojna doprowadziła do rozpadu Imperium Habsburgów i wybicia się na niepodległość narodów je zamieszkujące. Rewolucja bolszewicka w Rosji położyła kres caratowi, pośród ogromu zniszczeń i przemian społecznych w europie, Polacy wymaszerowali by po 123 latach przywrócić Polskę na mapę świata. Uzyskanie pełnej niepodległości było możliwe jedynie przy powstaniu konfliktu pomiędzy zaborcami, i opowiedzeniu się po stronie jednego z nich. Wojna ta choć dla nas szczęśliwa, bo przyniosła nam odzyskanie państwowości, to była bratobójczym dramatem w momencie gdy Polacy stawali naprzeciw siebie będąc żołnierzami różnych armii zaborczych.

 

27 sierpnia 1914 roku Austriacy zezwolili na utworzenie 17 tysięcznych oddziałów, tak powstał polski Legion Zachodni w Krakowie i Legion Wschodni we Lwowie. 19 grudnia 1914 roku Legion Zachodni został przekształcony w I Brygadę Legionów Polskich. Legion Wschodni zwany też II Legionem Polskim został rozwiązany 21 września nie cały miesiąc po jego utworzeniu, powodem była odmowa złożeniu przysięgi na wierność cesarzowi Franciszkowi Józefowi I.

 

Przyjrzyjmy się II Brygadzie Legionów, zwaną również „Żelazną” lub „Karpacką” budziła ona podziw nie tylko wśród Rodaków, ale również i innych narodów. „Dzięki Wam nasze ogniska domowe nie rozpadły się w gruzy. Piersi Wasze powstrzymały najeźdźcę, a wroga siła rozbiła się o Wasze prawice” – tak o polskich bohaterach pisała młodzież akademicka z Marmaros-Siget na Węgrzech.

 

Przeprowadzamy aktualnie zbiórkę na odnowę pomnika Żelaznej Brygady w Pasiecznej.

Powstała już koncepcja przebudowy miejsca upamiętniającego bohaterów walk o niepodległość Polski. Będzie ona wymagała wiele pracy, jednak oddanie należytej czci Żelaznej Brygadzie to obowiązek, jaki przy Państwa udziale chcemy zrealizować.

1-650x396 (1)

Więcej o tej inicjatywie poniżej:

Ku chwale Legionistów Polskich. Zbiórka na odbudowę Pomnika Żelaznej Brygady w Pasiecznej

Przeczytaj również tekst Bernadetty Szczypki – opiekunki grupy wolontariuszy z Pieszyc, która od dwóch lat porządkuje mogiłę Legionistów.

O ratowaniu Pomnika Żelaznej Brygady w programie „Halo Polonia”

Przedstawiciele akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” gościli w programie „Halo Polonia” [wideo]

 

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]


kod