Wydarzenia Obraz  newsa 5720 Dodano 28.09.2016

Wolontariusze z Wałbrzycha pracowali na polskich cmentarzach w Borysławiu i Podbużu

W tym roku akcję rozpoczęliśmy uroczystością odsłonięcia i poświęcenia pomnika 17-stu Polaków bestialsko zamordowanych przez rosyjskich oprawców z NKWD 26 czerwca 1941 roku. Wreszcie po 75 latach godnie zostali uhonorowani z nazwiska i imienia, gdyż dotychczas spoczywali bezimiennie.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością ambasador RP na Ukrainie Henryk Litwin wraz z małżonką Hanną, konsul generalny we Lwowie Wiesław Mazur, konsul Marian Orlikowski, kierownik Wydziału Współpracy z Polakami na Ukrainie, delegacja z województwa dolnośląskiego na czele z Tadeuszem Samborskim, Roksana Harasimyw, zastępca mera Borysławia, Emilia Chmielowa, prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie, Emil Legowicz, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, przedstawiciele środowiska polskiego Borysławia, Drohobycza, Sambora i Lwowa. Pani Grażyna Orłowska-Sondej z TVP Wrocław, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej z Wałbrzycha z Ireną Froch, młodzież ze sztandarami szkół wałbrzyskich z Adamem Piotrowskim, Sztandar gimnazjum im. Sybiraków ze Lwówka Śl. z Małgorzatą Grębowicz, młodzież szkół Borysławskich oraz licznie zebrani mieszkańcy Borysławia i okolic. Tablice z nazwiskami dwujęzycznymi poświęcił ks. bp Marian Buczek.
Specjalny reportaż poświęcony tej uroczystości obejrzysz tutaj:

Lista Borysławska [Studio Wschód 30.08.2016]

Cmentarze jak co roku, nie szczędzą nam pracy, zwłaszcza ten na Hukowej Górze. Krzaki i trawy sięgają już ponad trzy metry. Mimo to, dzieci nie narzekają. Udało nam się oczyścić ponad trzydzieści nagrobków, w tym część odnalezionych po ukraińskiej stronie cmentarza. Wreszcie w tym roku doprowadziliśmy do stanu pierwotnego grób powstańca styczniowego, Adama Burczymuchy Pałaszewskiego i kilka grobów obok. Mimo naszych usilnych starań, pogoda utrudniła część zaplanowanej pracy. Znaleźliśmy wśród zarośli następne leżące krzyże, które po odmalowaniu chłopcy ustawili obok uprzednio budowanego lapidarium.

Drugi cmentarz w Podbużu wymagał tylko wykoszenia, zwłaszcza że w ubiegłym roku ulewa przerwała nam pracę. W czasie rozmowy z przypadkowym, młodym Ukraińcem dowiedziałem się, że przy cerkwi znajdują się groby polskie. Po sprawdzeniu okazał nam się stary przykościelny cmentarz z dobrze utrzymanymi grobami polskimi. Kościół w Podbużu p. w. św. Jana Chrzciciela, po wysiedleniu Polaków został przekształcony na cerkiew prawosławną, p. w. Soboru św. Jana Chrzciciela.

W przyszłym roku, po uzgodnieniu z tamtejszym popem i przewodniczącym Urzędu Wiejskiego, obejmiemy go porządkowaniem. Po zakończeniu prac zapalono znicze na jednym i drugim cmentarzu.

Adam Piotrowski, Wałbrzych
img_0077
img_0061
img_0023
dscf6122
dscf6108
p1030637
p1030648
dscf5943
dscf5930
p1030633
p1030632
dscn9950
dscn9805
dscn9736
dscn9735
dscn9708
dscn8948

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]


kod