Wydarzenia Obraz  newsa 20753 Dodano 14.01.2022

Wschód – „Ukraińskie Boże Narodzenie”

Program realizowany na Ukrainie w czasie świąt prawosławnych, które rozpoczynają się od wigilijnego wieczoru 6 stycznia i trwają dwa tygodnie. To czas radości, przyjacielskich spotkań i wspólnego muzykowania . Na ulicach barwny korowód kolędników, prezentuje bożonarodzeniowe zwyczaje, przechowane przez najstarszych mieszkańców tej ziemi. Szczególnie na zachodniej Ukrainie świąteczne festiwale i koncerty gromadzą tłumy obserwatorów.

Od wielu lat do Kołomyi zjeżdżają zespoły z całej okolicy. Kto żyw – kolęduje. Nawet pani naczelnik od miejskiej kultury, Mariana Kodina, potrafi pięknie zaśpiewać ludową kolędę i zaprosić do Kołomyi. Trochę inaczej wyglądają święta na dalekim Podolu w okolicach Mohylowa. Boże Narodzenie obchodzi się najczęściej w zaciszu domowym. Nasi rodacy żyją tu przeważnie w rodzinach prawosławnych, dlatego święta trwają prawie cztery tygodnie. Rozpoczynają się w kościele katolickim, który na tych ziemiach ma wielowiekową tradycję. Kiedy pod koniec lat trzydziestych ubiegłego wieku, zburzono, ufundowaną przez Potockich, mohylowską świątynię, wierni przeszli do cerkwi. Dzisiaj ich potomkowie wracają do odradzającego się kościoła, chociaż wielu kultywuje jeszcze prawosławne tradycje. Proboszcz parafii ksiądz Paweł Gryszak twierdzi, że nie ma już w Mohylowie czystych rodzin katolickich.

Nawet niegdyś w polskiej wsi – Halżbijówka, oddalonej o 30 kilometrów od Mohylowa, wszyscy nasi rodacy przeszli na prawosławie i wtopili się w miejscową społeczność. Zachowały się tu jeszcze polskie nazwiska i pobrzmiewa czasem ojczysty język, a w miejscowym muzeum pielęgnuje się pamięć o założycielach wsi – szlacheckiej rodzinie Sarneckich. Mohylowskim katolikom sprzyja miejscowy metropolita cerkwi prawosławnej, biskup Agapit. Spotyka się o na co dzień z przedstawicielami innych wyznań, lubi publiczne wystąpienia, ceni polska telewizję. Szczególnie przyjacielskie kontakty łączą go z księdzem Pawłem Gryszakiem – proboszczem katolickiej parafii. Podobno wszystko za sprawą panującej tu kilka wieków temu rodziny Potockich, która wybudowała katolicki kościół, cerkiew prawosławną i dom, w którym teraz rezyduje prawosławny biskup.

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]


kod