Wydarzenia Obraz  newsa 27283 Dodano 28.12.2022

Wybitny polski kompozytor znad Prutu

Roman Palester, kompozytor znany m.in. z przedwojennej muzyki filmowej, urodził się 115 lat temu, 28 grudnia 1907 roku, w Śniatyniu (ob. obwód iwanofrankiwski Ukrainy).

Już w wieku siedmiu lat zaczął naukę gry na fortepianie, wraz z rodziną mieszkał we Lwowie od 1921 roku. Uczęszczał do klasy fortepianu we lwowskim konserwatorium prowadzonym przez Polskie Towarzystwo Muzyczne oraz w Warszawie, gdzie równolegle studiował historię sztuki. Jego muzyka była doceniana i nagradzana już od początku lat 30., m.in. na wystawie światowej w Paryżu.

Współpracował z legendami ówczesnej polskiej kinematografii (Józef Lejtes, Aleksander Ford) tworząc muzykę filmową. Skomponował utwory występujące w „Ludziach Wisły”, „Pannach z Nowolipek” czy „Młodym lesie”. W czasie II wojny światowej przebywał w Warszawie, spędził 1,5 miesiąca w areszcie na Pawiaku. Podczas powstania warszawskiego stracił niemalże wszystkie swoje partytury.

W latach 1945-47 był profesorem kompozycji w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie i uchodził za najlepszego kompozytora muzycznego powojennej Polski. Znów komponował muzykę filmową, lecz ze względu na podporządkowanie sztuki dogmatom socrealizmu wyemigrował z kraju.

Osiadł w Paryżu w 1947 roku, przez 20 lat mieszkał w Monachium i kierował działem kultury w polskiej sekcji Radia Wolna Europa. Zmarł w Paryżu w 1989 roku, spoczywa na polskim cmentarzu w Montmorency.

Zobacz również:

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]


kod