Wystawa Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego

Od 3 lipca do 31 sierpnia otwarta będzie wystawa czasowa w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce pt. „Pomysł życia. Amerykańska Fundacja Kościuszkowska – dzieło Polaka”.

Ma to być ekspozycja biograficzno-historyczna poświęcona jednemu z najbardziej aktywnych polskich działaczy w Stanach Zjednoczonych – Stefanowi Mierzwie (1892-1971), założycielowi Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku, znanemu również jako Szczepan Mierzwa lub Stephen Mizwa.

(…) Historia pełna jest opowieści o odważnych szczęściarzach, którzy podążali za swoją gwiazdą i zdobyli ukazujące się przed nimi cele. W ten właśnie sposób rysuje się przygoda życia Stefana Mierzwy – Polaka, który wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie zdobył wykształcenie i założył jedną z najbardziej rozpoznawalnych organizacji polskich w Ameryce – Fundację Kościuszkowską” – mówi dr Anna Rudek Śmiechowska, kuratorka wystawy.

Sam pomysł oddania hołdu Mierzwie zrodził się już w 2017 r., podczas polsko-amerykańskiej konferencji naukowej „Polacy w Ameryce”, organizowanej z okazji 50-lecia Muzeum. To wówczas dr Teresa G. Wójcik z Filadelfii wygłosiła referat pt. „Stefan Piotr Mierzwa, założyciel Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku”, tym samym przybliżyła życiorys Polaka, jakże interesujący i mało znany.

Na ekspozycji zobaczymy kilkanaście oryginalnych archiwaliów i eksponatów związanych ze Stefanem Mierzwą, które udało się wypożyczyć z Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku, dzięki uprzejmości Prezesa Marka Skulimowksiego, a także z Archiwum Nauki PAN i PAU w Krakowie.

źródło: poland.us

Zobacz również:

Demon z Krymu – Furia Czerwonego Terroru | Rozalia Załkind
http://www.studiowschod.pl/artykuly/pomoc-polakom-na-wschodzie-moldawia/
Jaksa – Mała Polska nad Amurem

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top