Wystawa poświęcona nowogródzkiej AK

Dzięki wystawie warszawiacy mieli możliwość dowiedzieć się o wysiłku zbrojnym podjętym przez partyzantów z 77. Pułku Piechoty z Okręgu Nowogródek Armii Krajowej.

Przedstawia dokonania tej jednostki w walce o wolność i niepodległość Polski z obydwoma agresorami – III Rzeszą i Związkiem Sowieckim. Powstała z okazji tegorocznej uroczystości patriotycznej poświęconej pamięci Żołnierzy 77. PP Wojska Polskiego i kontynuującego jego tradycje 77. Pułku Piechoty Armii Krajowej okręgu Nowogródek oraz Polaków na Ziemi Lidzkiej.

Jest to dobra okazja do ukazania jeszcze jednego nowogródzkiego zgrupowania AK, którego losy związane są z historią Powstania Warszawskiego, czyli dowodzonego przez porucznika Adolfa Pilcha „Górę”, „Dolinę” Zgrupowania Stołpeckiego. Formacja ta w sierpniu i wrześniu 1944 roku walczyła w Puszczy Kampinoskiej i na Żoliborzu.

Za przygotowanie materiału ikonograficznego i podpisy odpowiada dr Kazimierz Krajewski – Prezes Nowogródzkiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK, polski historyk specjalizujący się w historii Polski i powszechnej XX wieku, autor wielu historycznych publikacji książkowych.

Z kolei od strony artystycznej wystawę opracował Grzegorz Pfeifer projektant, który w swoim portfolio ma już liczne albumy rozpowszechniające wiedzę o działaniach Armii Krajowej na Kresach podczas wojny oraz tablice upamiętniające wydarzenia patriotyczne z historii Polski.

Zobacz również:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top