Wydarzenia Obraz  newsa 4965 Dodano 05.08.2016

Z Obornik Śląskich do Husiatyna, Sidorowa i Nowego Suchodołu

Już po raz VII wolontariusze z Dolnego Śląska wyruszyli na Ukrainę, by porządkować zapomniane polskie nekropolie. Również i grupa z  gminy Oborniki Śląskie wzięła  udział w misji ratowania kresowego dziedzictwa. W tym roku kontynuowaliśmy pracę na cmentarzu w Husiatynie i Sidorowie oraz uporządkowaliśmy mały cmentarz w Nowym Suchodole.

Jak co roku do pracy  przystąpiliśmy z ogromnym  zapałem . Efektem tego było znalezienie kilku  nowych grobów, które wykopaliśmy z ziemi i „postawiliśmy do pionu”. Zadbaliśmy o każdą napotkaną   mogiłę. Odkryliśmy je z zarośli, wyczyściliśmy z mchu, a na niektórych odnowiliśmy napisy.  Jeszcze kilka lat i po wielu z nich nie byłoby już śladu. Zarośnięte olbrzymimi krzakami, z ledwie widocznymi napisami na tabliczkach nagrobnych.  Dzięki naszej pracy ujrzały światło dzienne i odzyskały dawny blask. Podczas pracy nie byliśmy osamotnieni. Dołączyła do nas grupa  miejscowej młodzieży a władze miasta i mieszkańcy , którzy często nas odwiedzali ,  przynosili  wodę, kompoty, ciastka, owoce , lody. Pracy było dużo. Nie udało nam się dotrzeć do wszystkich polskich mogił, a jest ich tam zapewne jeszcze wiele. Może w przyszłym roku dokończymy…

Powroty na ziemie naszych przodków to nie tylko praca na cmentarzu. To również czas na poznawanie zabytków Ukrainy –  zwiedziliśmy wspólnie z oficjalna delegacją z naszej gminy na czele z P. Burmistrzem Arkadiuszem Poprawą -Lwów,  Kamieniec Podolski, Chocim i na zaproszenie Pana Mera Husiatyna Michała Lewickiego  kurort Sataniw. Uczestniczyliśmy  również w święcie miasta i uroczystej akademii z okazji Święta Konstytucji.

Najpiękniejsze są jednak spotkania z mieszkańcami Husiatyna i ich wspomnienia. Z ich życzliwością i gościnnością spotykaliśmy sęe na każdym kroku – doświadczyliśmy tradycyjnej kresowej gościnności. Zawsze też spotykamy się z miłym przyjęciem przez ojca Michała Bagińskiego, który wytrwale remontuje nasz kościół pod wezwaniem św. Antoniego.

Kolejny raz spełniliśmy swój obowiązek względem przodków i ocaliliśmy od zapomnienia pamięć o ich poświęceniu dla dobra ojczyzny.  Polskie cmentarze na Ukrainie są wspólnym dziedzictwem wszystkich Polaków niezależnie od miejsca urodzenia i bez konieczności posiadania przodków na Kresach. Z takim dumnym nastawieniem opuściliśmy Ukrainę.

W skład naszej grupy wchodzili wolontariusze z Obornickiego Centrum Wolontariatu przy Publicznym Gimnazjum w Obornikach Śląskich – Kornelia Matusiak, Kordian Matusiak, Karolina Dynia, Wiktoria Kuczma, Jerzy Śliwiński, Krzysztof Żuber, Łukasz Stawiski, uczennica Publicznego Gimnazjum w Pęgowie – Lena Kolasa, uczeń Powiatowego Zespołu Szkół w Obornikach Śląskich – Stanisław Franczak, słuchacz Uniwersytetu III Wieku „Atena” – p. Edward Leszczynowicz, przedstawiciel Ochotniczej Straży Pożarnej w Obornikach Śląskich –  p. Witold Aleksandrowicz, nauczycielka Publicznego Gimnazjum w Obornikach Śląskich – p. Marta Zybała oraz p. Elżbieta Bruchajzer, p. Mariusz Szykasiuk i p. Janusz Tetela.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że nasz wyjazd stał się możliwy:

  • rodzicom, uczniom , nauczycielom, dyrektorom placówek oświatowych,  którzy pomagali w przeprowadzeniu symbolicznych złotówek,
  • tym, którzy wrzucili datki do puszek wolontariuszy,
  • proboszczom obu obornickich parafii, którzy od wielu lat wspierają akcję,
  • burmistrzowi Obornik Śląskich p. Arkadiuszowi Poprawie  i Radzie Miejskiej

Dziękujemy władzom i mieszkańcom Husiatyna za ich życzliwość i wsparcie dla naszej akcji.

Bożena Magnowska

Husiatyn:

zbieramy stare znicze

To co zostawiliśmy w Husiatynie 2

To co zostawiliśmy w Husiatynie 1

to co zastaliśmy w Husiatynie 4

to co zastaliśmy w Husiatynie 2

to co zastaliśmy w Husiatynie 1

Praca wre na cmentarzu w Husiatynie 5

Praca wre na cmentarzu w Husiatynie 2

Spotkanie wolontariuszy z merem Husiatyna , Burmistrzem Obornik Śląskich i TVP na cmentarzu  w Husiatynie

Sidorów:

Sidorów - niech płona ogniska

Sidorów - zawsze dbamy o każdy grób ten szczególnie nam bliski

Sidorów efekty pracy są bardzo widoczne

Sidorów- płoną ogniska

 

Sidorów- wolontariusze  Sidorów- widać naszą pracę

Sidorów -to co zastaliśmy 2

Nowy Suchodół:

cmentarz Nowy Suchodół

Koniec pracy w Nowym suchodole

Nowy Suchodół- moze nie wiele ale cieszy

Nowy Suchodół prace trwają

Nowy Suchodół udało się ocalić

porządki wokół cmentarza w Nowym Suchodole

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]


kod