Z wizytą u polskiej rodziny wielodzietnej w Mościskach

Z dumą oznajmiamy, iż w polskiej rodzinie – państwu Barnusiów z Mościsk – pojawił się już 9 potomek. Taki przyrost naturalny Polaków na Ukrainie nas bardzo cieszy. Trzeba być herosem, by na Wschodzie wychowywać tak duże potomstwo, dlatego tym bardziej pamiętajmy o naszych Rodakach. Zachęcamy do przeczytania i zobaczenia, jak przebiegła nasza wizyta.

Gdy przywieźliśmy upominki dla najmłodszych, ku naszej radości okazało się, że rodzina powiększyła się już o kolejne, już 9 dziecko! Najmłodszy członek rodziny ma dwa miesiące. Rodzinę Barnusiów przypadkowo poznaliśmy rok temu w dosyć specyficznych okolicznościach. Wydarzyło się to, gdy nasza grupa studentów wrocławskich i uczniów z wileńskich Solecznik wracała z Jampola po zakończeniu prac na tamtejszym cmentarzu. W drodze z Jampola do Wrocławia postanowiono zatrzymać się w Mościskach, by przekazać dary jednej z rodzin. Nie mogąc trafić na miejsce, wolontariusze zaczęli pytać miejscowych o drogę. Po kolejnym braku konkretnej odpowiedzi, postanowiono spytać grupkę bawiących się dzieci i ku zdziwieniu wszystkich odpowiedź pięciolatków została wymówiona w pięknej polszczyźnie, pozbawionej nawet wschodniego akcentu.

Tak poznaliśmy latorośle państwa Barnusiów. Niebawem po zapoznaniu się w lipcu 2016 roku, przybyliśmy we wrześniu wraz z wyprawkami szkolnymi, potem zawitaliśmy znów w grudniu w okresie Bożego Narodzenia. Od tego czasu pozostajemy w stałym kontakcie i służymy sobie wzajemnym wsparciem.

Jadąc w tym roku na lipcową akcję ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” do Jampola, nie mogliśmy nie zawitać do naszych przyjaciół, w trakcie 9-godzinnego postoju w Mościskach. Dzieci nie kryły radości ze spotkania z nami, przekazaliśmy im łakocie i dobry humor. A my sami po doładowaniu swych morale świadomością o istnieniu młodego pokolenia Kresowian na ziemi lwowskiej, ruszyliśmy dalej w naszą podróż.

Wizyta wrześniowa 2016:

Wizyta grudniowa 2016:

Zeszłoroczna relacja grupy, która odnalazła Rodaków:

Na Kresach Kresów – relacja grupy z Jampola i Mohylewa Podolskiego [galeria]

20786187_1595486427157827_1087180502_n (1)

We wrześniu ponownie wybieramy się do naszych najmłodszych krajan, którzy potrzebują naszego wsparcia. Zachęcamy do dorzucenia się do transportu, by móc przekazać im pomoc. Od nas zależy, czy polskie dzieci na wschodzie godnie rozpoczną nowy rok szkolny.

Wpłaty można kierować na konto

40 1540 1030 2103 7457 2565 0001 (Bank Ochrony Środowiska)

(z dopiskiem „Dla polskich dzieci w Mościskach”)

Możliwość płatności PayPal

Szczegóły dotyczące wpłat i wsparcia znajdują się tutaj

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top