Wydarzenia Obraz  newsa 10236 Dodano 28.09.2017

Zasław, Szepietówka i Białogorodka: relacja z akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”

W tym roku po raz szósty oleśnicka młodzież, wśród której przeważali obecni uczniowie oraz absolwenci Gimnazjum nr 2 w Oleśnicy, wzięła udział w akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Jest to wielka społeczna akcja polegająca na ratowaniu  przez uczniów polskich cmentarzy rozsianych po Kresach Południowo-Wschodnich.

W tym roku pod opieką młodzieży znajdował się cmentarz w Zasławiu,  Szepietówce i  Białogorodce. Na dwóch  pierwszych z wymienionych cmentarzy praca odbywa się od początku  akcji, dlatego w chwili obecnej wymagają już tylko drobnej, ale często precyzyjnej pracy takiej jak malowanie liter na pomnikach, grabienie skoszonej trawy, usuwanie suchych gałęzi. Dodatkowo cmentarze te znajdują się  pod opieką miejscowej Polonii, która  dba o nie przez cały rok.

Cmentarz w Białogorodce jest dużą, bardzo zaniedbaną nekropolią.  W centralnej części obszaru znajduje się mur wyznaczający dawną kaplicę cmentarną wokół której, na obszarze około 1 hektara odnaleźć można wiele nagrobków pochodzących z  XIX wieku.  Niestety cmentarz ten jest bardzo mocno zdewastowany i sama młodzież nie będzie w stanie postawić na nowo wielu przewróconych przez czas, kamiennych pomników, ze względu na ich duży ciężar. Na poprzednich cmentarzach prace te udawały się dzięki użyciu ciężkiego sprzętu, który w Białogorodce w chwili obecnej nie jest dostępny. Miejscowe władze w miarę możliwości dbają o ten cmentarz, poprzez wycinkę starych drzew czy też coroczne koszenie trawy.  Jednak ilość pracy jaką trzeba jeszcze wykonać jest ogromna.

Malowanie liter zapisanych na kamiennych pomnikach to nie tylko praca plastyczna wymagająca precyzji i skupienia. Stanowi ona okazję do odczytywania starych, polskich  inskrypcji, które nawet obecnie wywierają na czytelniku ogromne wrażenie: „Przechodniu westchnij za mą duszę i Przypomnij to sobie co dziś mnie to jutro Tobie”- Szepietówka, lub po prostu „Dobrej Żonie, Dobrej Matce” – Zasław, czy też „Umarł ratując innych” – Białogorodka.

Jak w każdym roku ważnym aspektem wyjazdu są kontakty międzyludzkie- możliwość wspólnej pracy z ukraińską młodzieżą oraz kontakty z przedstawicielami lokalnej Polonii.  Podobnie jak w latach ubiegłych we wszystkich pracach oraz podczas wypoczynku oleśniczanom towarzyszyła ukraińska młodzież. W wolnym czasie dla polsko- ukraińskiej grupy zorganizowana została wycieczka do  twierdzy  Kamieniec  Podolski,  jaskini Kryształowej w  Krywczy. Natomiast w drodze powrotnej do Polski wolontariusze zwiedzili Krzemieniec i Lwów.

Ważnym wydarzeniem była także wizyta w  katolickiej parafii Św. Józefa, której ofiarowano dary żywnościowe zebrane podczas zbiórek w supermarkecie Leclerc.  Natomiast Polskiej Szkole i miejskiemu przedszkolu podarowano książki i puzzle zebrane przez SIM. Podczas pobytu w Zasławiu młodzież została zaproszona do złożenia wizyty u Mera Miasta, która podziękowała uczniom za przyjazd i pracę włożoną w ratowanie cmentarza.

Na koniec warto przytoczyć wrażenia uczestników akcji:

„W czasie pobytu na Ukrainie poznałam wspaniałych ludzi oraz ich język. Praca na cmentarzu mimo, że momentami ciężka, bardzo mi się podobała. Wolny czas był ciekawie zagospodarowany. Więc nie miałam prawa się nudzić. Cieszę się, ze zdecydowałam się tam pojechać”.

„Na Ukrainie byłam pierwszy raz i podobało mi się bardzo.  Podczas pracy na cmentarzu malowałam litery , praca ta szła mi bardzo dobrze i bardzo mnie odstresowała po całym roku szkolnym”.

„Na Ukrainę pojechałem po raz trzeci i bardzo mi się podobało. Mimo, że było dużo pracy nie poddawałem się. Pogoda była bardzo dobra, więc dużo zostało zrobione”.

Wolontariusze i opiekun grupy pragną podziękować wszystkim, dzięki którym możliwy był tegoroczny wyjazd na Ukrainę. Szczególnie Burmistrzowi Miasta Oleśnica za pomoc w opłaceniu kosztów wynajęcia busa i upominki z Oleśnicy, które zostały zawiezione na Ukrainę. Księdzu Władysławowi Ozimkowi Proboszczowi Parafii Św. Jana Apostoła i Ewangelisty oraz Księdzu Zdzisławowi Paduchowi Proboszczowi Parafii  Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia, za wyrażenie zgody na kwestowanie pod kościołami.  Szczególnie wszystkim parafianom, którzy finansowo wsparli kwestującą młodzież.  Niezwykle serdeczne podziękowanie kierowane jest także do Supermarketu Leclerc za pozwolenie na zorganizowanie zbiórki darów, które zostały przekazane parafianom parafii katolickiej pod wezwaniem Św. Józefa w Zasławiu. Podziękowania kierowane są także do organizacji SIM, za udział w kwestach organizowanych na oleśnickich cmentarzach oraz podarowane książki i puzzle. Szczególne podziękowania należą się także dyrekcji, uczniom, rodzicom i nauczycielom Gimnazjum nr 2 w Oleśnicy, a szczególnie pani Bogusławie Jaros za całoroczną pracę włożoną w akcję „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, dzięki której możliwe było zorganizowanie wyjazdu grupy wolontariuszy do Zasławia.

Zdjęcia z wyjazdu:

20170714_160722

20170714_160909

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

IMG_20170712_111901

IMG_20170714_120344

IMG_20170714_120358

IMG_20170714_120558

IMG_20170714_130405

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]


kod