Zespół Szkół Budowlanych z Legnicy na cmentarzu w Latyczowie (MPOOZ 2018)

Grupa uczniów z Zespołu Szkół Budowlanych z Legnicy pod opieką profesora Jerzego Serko po raz trzeci uczestniczyła w pracach porządkowych w Latyczowie.

Zespół wolontariuszy składał się z następujących uczniów naszej szkoły:

– Natalia Gerak
– Sylwia Marszałkowska
– Patryk Marzec
– Sławomir Jamrozik
– Daniel Wijas-Wiatrowicz

Uczniowie wraz z nauczycielem po raz trzeci porządkowali polski cmentarz w Latyczowie (powiat chmielnicki).

Zostały wykonane na nim następujące prace: czyszczenie i renowacja nagrobków, odkopywanie pomników zasypanych ziemią, odchwaszczanie terenu wokół grobów, karczowanie otoczenia z dziko rosnących krzewów i drzew samosiejek. Powyższe prace dotyczyły nowych grobów oraz tych, którymi zajmowaliśmy się w ubiegłym roku. Nadmieniam, że prace te są kontynuowane corocznie, gdyż nikt w trakcie naszej nieobecności nie zajmował się pielęgnacją cmentarza.

Składam podziękowania księdzu proboszczowi Adamowi Przywuskiemu, który pełni funkcję kustosza Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej Królowej Podola i Wołynia, za gościnę w Klasztorze.

Wyrazy uznania składam także pani kucharce Helenie Chikina, która gotowała dla nas smaczne i zdrowe potrawy regionalne w kuchni klasztornej oraz panu kierowcy Jurijowi Szcztefjuk , który bezpiecznie dowoził nas w określone miejsca.

Grupa ta pracowała również na cmentarz w Mińkowcach.

Jerzy Serko

========================================================
Latyczów 12-tysięczne miasteczko w środku Podola, odległe 370 km od granicy z Polską, położone w połowie drogi do Kijowa. Z trzech stron otoczone wodą, dlatego bywa nazywane „Wenecją Podola”.

W XVI w. dla większego bezpieczeństwa przed Tatarami, Potoccy zbudowali w Latyczowie mury obronne i zamek.

Od 1606 r. w Latyczowie znajduje się słynny klasztor dominikański
z cudownym obrazem Matki Boskiej Latyczowskiej, słynny z wielu cudów i łask, jakich doznali przybywający tutaj pielgrzymi.

Zdjęcia uczniów przed wyjazdem i w trakcie wykonywania prac porządkowych

Przed odjazdem

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top