Zułów – hołd dla Marszałka

Pracownicy niemenczyńskiego Muzeum Etnograficznego Wileńszczyzny, z okazji przypadającego 11 listopada Narodowego Święta Niepodległości, odwiedzili tego dnia Zułów, w którym w 1867 roku urodził się Józef Piłsudski.

Delegacja pracowników Muzeum, na czele której stał jego dyrektor Algimant Baniewicz, zapalili znicze oraz złożyli kwiaty pod pomnikiem poświęconym komendantowi Legionów Polskich, Naczelnikowi Państwa, Marszałkowi Polski – jednemu z ojców polskiej niepodległości.

Znajdujący się w tu kamień pamiątkowy, położony obok dębu rosnącego w miejscu dawnego dworku rodziny Piłsudskich, odsłonięty został w roku 2005. Za jego postawieniem stał Związek Polaków na Litwie i Michał Mackiewicz, wieloletni prezes tej organizacji. Na pomniku znajdują się napisy: „Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek” oraz „Polska powstała, by żyć”

Także 11 listopada z Zułowa właśnie wyruszyła Sztafeta Niepodległości, która przed południem dotarła do swojego celu – na wileńską Rossę, gdzie jej uczestnicy przy Mauzoleum Matki i Serca Syna wzięli udział w głównych obchodach niepodległościowych.

Zobacz również:


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top