Artykuły Obraz  newsa 12535 Dodano 15.06.2018

Wspólnie budujemy Dom Spotkań z Kresami im. kardynała Henryka Gulbinowicza

Ruszają prace budowlane związane z niezwykle istotnym przedsięwzięciem, jakim jest budowa Domu Spotkań z Kresami im. kardynała Henryka Gulbinowicza. W sobotę 23 czerwca wielu wolontariuszy związanych z akcją „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” zbierze się w Straszowicach pod Wołowem, by pomóc w pracach przy fundamentach. Wesprzeć tę inicjatywę możesz również Ty!

To kolejny element kresowego pospolitego ruszenia. Od 2010 roku porządkujemy polskie mogiły na Ukrainie i niesiemy pomoc Polakom pozostałym na Wschodzie. Wielu z nich potrzebuje wsparcia na co dzień, dlatego też chcemy wybudować dla nich wyjątkowe miejsce. Jego patronatem jest kardynał Henryk Gulbinowicz, od lat czuwający nad akcją „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” i innymi działaniami Fundacji Studio Wschód. Sam pochodzi z Kresów, dokładniej z Wileńszczyzny.

Niespełna rok temu odbyła się uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę Domu Kresowego. Teraz ruszają właściwe prace. Cały czas jednak zbieramy fundusze na tę inicjatywę. Możesz nas w tym wesprzeć, przechodząc na tę stronę.

Prace wolontariuszy przy powstającym Domu Kresowym w sobotę 23 czerwca, od godziny 12 w Straszowicach koło Wołowa (Dolny Śląsk).

Dom Spotkań z Kresami

Inicjatywa powstania domu kresowego powstała już kilka lat temu. Na dawnych terenach Rzeczpospolitej, a także Syberii czy w Kazachstanie, wciąż pozostaje wielu Polaków, którzy marzą o powrocie do ojczyzny. Wielu z nich jest już w podeszłym wieku i choć ostanie lata życia chcieliby spędzić w Polsce, gdzie objęci zostaną opieką i życzliwością rodaków. Te pragnienia spełniać chce Fundacja Studio Wschód, inicjator wielu kresowych działań, takich jak akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” czy „Dary na Kresy”. Powstanie takiego miejsca marzy się również kardynałowi Henrykowi Gulbinowiczowi. To przyjaciel i członek fundacji, duchowny który ma olbrzymi wkład w misję ratowanie polskiego dziedzictwa narodowego na Kresach i niesienia pomocy Polakom mieszkającym poza granicami Rzeczpospolitej.

Sam dworek ma zresztą przypominać rodzinny dom kardynała, który znajdował się w Szukiszkach koło Bujwidz (Wileńszczyzna) i nosić imię duchownego. Dom Spotkań z Kresami będzie pierwszym takim miejscem w Polsce.

Zobacz, jak wyglądała uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego

Rozpoczynamy budowę Domu Spotkań z Kresami im. kardynała Henryka Gulbinowicza [zdjęcia]

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]