Aktualności Obraz  newsa 9630 Dodano 14.09.2017

Stowarzyszenie „Res Carpathica” patronuje inicjatywie odbudowy pomnika „Żelaznej Brygady” w Pasiecznej

„Niniejszym, jako Stowarzyszenie „Res Carpathica”, udzielamy Fundacji Studio Wschód patronatu medialnego wobec jej działań mających na celu ochronę dziedzictwa historyczno-kulturowego na terenie Karpat Wschodnich – napisał w specjalnym piśmie dr Jan Skłodowski, prezes stowarzyszenia.

Oprócz pomnika Żelaznej Brygady w Pasiecznej, chodzi również o uratowanie i pozyskanie do celów kulturowych zabytkowego budynku mieszczącego się w dawnej Rafajłowej (dzisiaj Bystrycia). To słynna „Hallerówka”.

O pomniku w Pasiecznej i zbiórce na jego odbudowę przeczytasz tutaj.

O Stowarzyszeniu „Res Carpathica”:

To my – ludzie gór, niezależnie od narodowości i miejsca zamieszkania, wędrujący po szlakach Karpat ich łukiem od Austrii, poprzez Czechy, Polskę, Słowację, Węgry, Ukrainę, Rumunię, aż po Serbię, świadomi, że góry nas nie dzielą, a łączą. Nasze do nich i po nich wędrowanie to swoista peregrynacja ku spotkaniu z absolutem gór, poprzez kontemplację ich krajobrazowego piękna, ale i bogatej historii czy etnosu. Na wyprawę karpacką ruszamy więc nie tylko z ciężkim plecakiem, bo także z notatnikiem, szkicownikiem czy aparatem fotograficznym, pomni tradycji dawnych wędrówek pasterskich i pionierskich wypraw te góry oraz pełni nowych własnych ambitnych pasji poznawczych i wyzwań, które staramy się realizować o każdej porze roku – indywidualnie i wspólnie. Swoją wiedzą i doświadczeniem chętnie dzielimy się i podzielimy z tymi, którym Karpaty już są bliskie, ale też z dopiero wkraczającymi na ich często niełatwy, kamienisty, ale zawsze fascynujący szlak.

Zapraszamy na stronę internetową stowarzyszenia.

Logo Res Carpathica

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]