Aktualności Fundacji Studio Wschód Obraz  newsa 24988 Dodano 02.11.2022

XIV listopadowa kwesta akcji ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”

W dniach poprzedzających „Dzień Wszystkich Świętych” i 1 listopada już po raz 14 wolontariusze akcji ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” kwestowali na dolnośląskich i opolskich cmentarzach. W tym roku oprócz tradycyjnego celu zbiórki jakim jest ratowanie zapomnianych polskich mogił na wschodzie, była również kontynuacja pomocy dla ofiar wojny na Ukrainie oraz zbliżająca się kolejna edycja akcji Fundacji Studio Wschód „Świąteczna pomoc Rodakom na wschodzie”. W treści wpisu znajduje się galeria zdjęć z przeprowadzonej kwesty.

Akcja ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” zrodziła się na Dolnym Śląsku z potrzeby pamięci i ratowania mogił jakie pozostały za wschodnią granicą przez potomków przesiedleńców ze wschodu. Po zakończeniu II wojny światowej ponad 50% mieszkańców Dolnego Śląska stanowili przesiedleńcy z utraconych ziem wschodnich II Rzeczypospolitej,  późniejsze dekady  naturalnego mieszania się rodzin pochodzących z Kresów i innych obszarów Polski sprawiły, że trudno dziś znaleźć rodzinę na obszarze naszego województwa znaleźć rodzinę bez wschodniego rodowodu.

Sprawia to, że głównie młodzież bardzo chętnie angażuje się w inicjatywy realizowane na wschodzie, przed COVID-19 i wybuchem wojny na Ukrainie, w ramach akcji ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” w lipcu 2019 roku ponad 1000 wolontariuszy porządkowało 130 zapomnianych polskich cmentarzy na Ukrainie, tym samym budując przysłowiowe mosty i burząc mury między narodami.

Rosyjska agresja na Ukrainę nie doprowadziła do zastopowania akcji, w wielu miejscowościach takich jak Zbaraż ukraińska ludność sama postanowiła uporządkować polski cmentarz w związku z brakiem możliwości przyjazdu wolontariuszy z Polski. Dowiodło to pozytywnego efektu akcji ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Wolontariusze, którzy nie mogli już pojechać na wschód skierowali swe działania na rzecz pomocy ofiarom wojny.

Sama akcja ratowania mogił z niemożności prowadzenia działań na Ukrainie została przeniesiona w tym roku do Kazachstanu, Mołdawii i Litwy. Tuż przed pierwszym listopada miał miejsce w Rumunii projekt ,,Nauczyciele dla Kresów”, w ramach którego nauczyciele placówek oświatowych biorących udział w akcji ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” wzięli udział w warsztatach i wykładach dotyczących historii i wolontariatu na rzecz wschodu.

 

Dziękujemy, wszystkim wolontariuszom, ich opiekunom oraz darczyńcom za udział w zbiórce. W tegorocznej kweście udział brali m.i.n:

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Kardynała Bolesława Kominka w Kątach Wrocławskich

Główna Wojskowa Szkoła Średnia we Wrocławiu – Husarz

Lubań

Wolontariusze Zespołu Szkół im. Zjednoczonej Europy w Oławie

Harcerze z Hufca ZHP „Szare Szeregi” w Bolesławcu

Uczniowie Szkoły podstawowej nr 5 i Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Jaworzynie Śląskiej
Chocianów
Pogorzeliska
Zespół Szkół nr1 w Jugowie oraz OSP Jugów
Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Nowej Rudzie
Wolontariusze Szkoła Podstawowa w Witoszycach Gmina Góra
Środa Śląska 
Wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Miliczu oraz z Parafii pw. św. Piotra i Pawła w Sułowie

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]