Aktualności Obraz  newsa 10410 Dodano 06.10.2017

Skandal! Groby polskich żołnierzy przeznaczone do likwidacji

Otrzymaliśmy informację iż na wrocławskim cmentarzu Grabiszyńskim grób żołnierza spod Monte Cassino,  jest on przeznaczony do likwidacji. Pewnie więcej jest takich przypadków, apelujemy o sprawdzenie lokalnych  cmentarzy komunalnych w swej okolicy. Należy interweniować i hamować ten haniebny proceder. Bohaterowie swe zadanie już wykonali, teraz my musimy bronić ich mogił i pamięci.

Podejrzewamy, że takich przypadków może być więcej. Należy interweniować, gdyż takich mogił nie trzeba opłacać, chroni je ustawa.

Ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Art. 7, pkt 5:


„Niezależnie od powyższych przepisów jest wzbronione użycie do ponownego pochowania grobów, mających wartość pamiątek historycznych (ze względu na swą dawność lub osoby, które są w nich pochowane, lub zdarzenia, z którymi mają związek) albo wartość artystyczną.”

 

Grób

Fakt ten należy zgłaszać zarządcy cmentarza, od naszej reakcji zależy los mogił żołnierski. Nie możemy być bierni i obojętni. Nie może być przyzwolenia społecznego na usuwanie grobów.

 

W przypadku znalezienia podobnego grobu z przeznaczeniem do likwidacji prosimy o kontakt:

mpoozkompania@gmail.com

 

 Koniecznie przeczytaj: Grób bohatera spod Monte Casino ocalony!

Zobacz też:

Polak Potrafi! – Legionistom Żelaznej Brygady w Karpatach [Film]

Młodzież remontuje pomnik polskich legionistów na Kresach Wschodnich

Ku chwale Legionistów Polskich. Zbiórka na odbudowę Pomnika Żelaznej Brygady w Pasiecznej

Rodacy z Kresów proszą o pomoc w odbudowie pomnika „Żelaznej Brygady”

Stanie na straży mogił, wyjazdy na Kresy i pomoc rodakom wiążą się ze stałymi wydatkami. Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi potrafimy zebrać nawet 100 tys. zniczy i tony darów dla naszych rodaków, jednak trzeba je przecież jeszcze zawieźć na mogiły i do potrzebujących osób.


Wpłaty można kierować na konto Fundacji Studio Wschód:

Nr konta: 40 1540 1030 2103 7457 2565 0001 (Bank Ochrony Środowiska)

Przyjmujemy płatność PayPal – Kliknij tu by przejść dalej


 W tytule prosimy wskazywać cel wpłaty, np. „na akcję Mogiłę pradziada”, „na transport darów” Można wskazać też konkretną osobę, której zechcą Państwo pomóc. Wtedy nasze ekipa odwiedzi potrzebującego rodaka.

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]