Artykuły Obraz  newsa 15918 Dodano 06.03.2019

Marcowa Akcja Kresowa – Wesprzyj konwój dla Kresowian

15 marca wyruszamy ze wsparciem dla Rodaków na Kresach, ze szczególną pomocą  do Pani Weroniki Szyrokiej żyjącej w strasznych warunkach oraz rodziny Barnusiów, w której jestdziesięcioro dzieci. To, że wyruszamy na wschód z pomocą to jedno, to z czym pojedziemy i czy starczy paliwa w baku busa to drugie. Czekamy na wasze wsparcie, bez którego nasza działalność na wschodnich rubieżach nie będzie możliwa.

Chłód, nieszczelne okna wpuszczające mroźny wiatr, nędzne warunki sanitarne, problem z ciepłą wodą, grzyb. To tylko niektóre problemy z jakimi musi mierzyć się wiekowa już rodaczka-osiemdziesięcioro ośmioletnia pani Weronika Szyroka. Bieda, która jej doskwiera nie pozwala nam przejść obok niej obojętnie. Jednocześnie na każdym kroku daje do zrozumienia, że jest Polką,

Panią Weronikę odwiedziliśmy w 2017 roku, przy okazji wyprawy z darami. Wtedy poruszyła nas jej sytuacja. Mieszka w niedużym domu, który nie zapewnia godnego życia, brakuje pieniędzy i ledwo wiąże koniec z końcem.

Cechuje ją otwarte serce, skromność, ofiarność, życiowe doświadczenie, a co za tym idzie mądrość, wrażliwość, oraz sentyment do Polski i chęć odwiedzin ze strony Polaków. Tęskni za Ojczyzną, a każda wizyta rodaków wyciska z niej łzy szczęścia i nostalgii.

Kiedy rozmawialiśmy z nią, wręczając świąteczne dary, wyznała drżącym głosem: ,,Gdybym miała skrzydła, to bym leciała do Polski”. Tu można zobaczyć krótki film z odwiedzin:

 

W Mościskach na 35 metrach kwadratowych mieszka 12-osobowa rodzina Państwa Barnusiów. W grudniu przekazaliśmy dwukrotnie paczki oraz fundusze na budowę studni. Jest to kropla w morzu potrzeb, ich mały dom wymaga pilnego remontu i dobudowy trzeciego pokoju. 15 marca  wyruszamy z pomocą, to jaka ona będzie zależy od Państwa wsparcia. Rodzina z Mościsk może liczyć tylko na nasze wsparcie

 

 

Wielodzietnej  rodzinie na Ukrainie nie przysługują programy pomocowe, chociaż jak 500+ w Polsce. Lecz przysługuje narodowa solidarność ponad granicami. 17 lutego odbędą się chrzciny 10 dziecka, Bogdana Barnusia, którego ojcem chrzestnym zostanie Artur Sułkowski, wieloletni działacz Studia Wschód, który odnalazł i zainicjował pomoc dla wielodzietnej rodziny trzy lata temu. Pomoc jaką okazaliśmy Barnusiom i innym Polakom mieszkającym na ziemi lwowskiej uwieczniliśmy w odcinku naszego programu Studio Wschód pt:”Ojciec Chrzestny”.

„Trzy lata temu w lipcu wracając z remontu polskiego cmentarza na wschodnim Podolu w Jampolu, zatrzymując się w Mościskach natrafiliśmy na grupkę bawiących się dzieci. W pierwszej chwili myśleliśmy, że to dzieci z rodzicami przyjechali na wakacje, na Ukrainę, jednak uwagę naszą wzbudził brak obuwia u tych dzieci i zbyt swojski ubiór. Okazało się, że to dzieci z lokalnej polskiej rodziny, najbardziej zadziwił nas fakt, że mimo mieszkania na Ukrainie mówiły idealnie czystym językiem polskim. Widząc taką gromadkę nie mogliśmy odjechać nie poznając bliżej sytuacji tej rodziny. Poznawszy tak ubogą, a zaś szczęśliwą rodzinę rozpoczęliśmy dla niej regularną pomoc. Wróciliśmy już we wrześniu z wyprawkami szkolnymi, następnie w grudniu ze świątecznymi. Rodzina ta nie ma lekko, mama zajmuje się dziećmi, ojciec ciężko pracuje w Warszawie. Jednakże, warto zauważyć, że ceny na Ukrainie nie odbiegają od cen w Polsce. Wielokrotnie Państwo udowadniali solidarność z Polakami pozostałymi za wschodnią granicą, liczę, że i tym razem z waszą pomocą uda nam się podtrzymać naszych krajan. Liczymy na wsparcie w postaci funduszy potrzebnych na remont, jak i wyprawkę dla niemowlęcia, które niebawem będzie ochrzczone. Potrzebne są też, pieluszki, jedzenie, smakołyki oraz środki higieniczne”

Artur Sułkowski

Przyszły ojciec chrzestny, Studio Wschód

Zobacz również:
– Artykuł o I grudniowej transzy pomocy.
– Artykuł o II grudniowej transzy pomocy.

Wpłaty można kierować na konto Fundacji Studio Wschód:

Nr konta: 40 1540 1030 2103 7457 2565 0001 (Bank Ochrony Środowiska)

Nazwa odbiorcy: Fundacja Studio Wschód, ulica Sokolnicza 5/9, 53-676 Wrocław

*Przelew prosimy kierować z dopiskiem „Pomoc dla Pani Weroniki”

Paczki prosimy przesyłać do Biblioteki Pedagogicznej przy ul Worcella 25/27 we Wrocławiu.

Istnieje również możliwość płatności poprzez PayPal

Przekaż darowiznę (PayPal)

W przypadku, gdyby sesja PayPal wygasła, prosimy o skorzystanie z odnośnika z zakładki Wesprzyj nas.

Kontakt: mpoozkompania@gmail.com

Wspieraj Studio Wschód i zgarniaj gwarantowane nagrody!

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]