Artykuły Obraz  newsa 15884 Dodano 15.02.2019

[PILNE] Apel o pomoc dla wielodzietnej polskiej rodziny na Ukrainie

W Mościskach na 35 metrach kwadratowych mieszka 12-osobowa rodzina Państwa Barnusiów. W grudniu przekazaliśmy dwukrotnie paczki oraz fundusze na budowę studni. Jest to kropla w morzu potrzeb, ich mały dom wymaga pilnego remontu i dobudowy trzeciego pokoju. 15 lutego wyruszamy z pomocą, to jaka ona będzie zależy od Państwa wsparcia. Rodzina z Mościsk może liczyć tylko na nasze wsparcie!

Pomoc dla Polaków za wschodnią granicą ma jedynie sens wtedy, gdy jest przeprowadzana regularnie. Rodzina Państwa Barnusiów jest tego najlepszym przykładem. Pomoc przekazujemy zawsze we wrześniu, w okresie Bożego Narodzenia, Wielkanocy oraz latem, gdy wyruszamy remontować polskie cmentarze na Ukrainie. Rodzina Barnusiów jest  polską rodziną z dziada pradziada.

Mościska są położone tylko i aż niespełna 20 kilometrów od polsko-ukraińskiej granicy, w trakcie zaboru Kresów wschodnich w 1945 roku, tak blisko a tak daleko. Jak mówią Polacy je zamieszkujący „Stalinowi przy wykreślaniu nowej granicy w tym miejscu ręka zbyt zadrgała”,  dzieląc rodziny na dwa różne kraje. Do dziś Polacy stanowią 36% ludności skupionych na tzw. „Zakościele”. I tam mieszka w tragicznie ubogich warunkach rodzina Barnusiów. Mimo wielu niedogodności, jest bardzo szczęśliwa żyjąc w jedenastkę w trzy pokojowym domu. Dzieci uczą się w polskiej szkole nr. 3 w Mościskach. Zarówno w szkole jak i w domu dzieci kultywują polski język i tradycję, mówiąc po polsku bez ukraińskiego akcentu, mimo  mieszkania za granicą. Wśród naszych Rodaków za wschodnią granicą jest to rzadko spotykane. W trakcie ostatniej naszej wizyty przekazaliśmy rodzinie państwa Barnusiów 36500 tysiąca hrywien (5 tysięcy złotych), by ukończyć budowę studni i podłączyć kanalizację. Do tej pory wodę trzeba było czerpać od sąsiada nosząc ją wiadrami.

Rodzina mieszka na 35 metrach kwadratowych mieszka 12-osobowa rodzina Państwa Barnusiów. W grudniu przekazaliśmy dwukrotnie paczki oraz fundusze na budowę studni. Jest to kropla w morzu potrzeb, ich mały dom wymaga pilnego remontu i dobudowy kolejnego 3 pokoju. 15 lutego wyruszamy z pomocą, to jaka ona będzie zależy od Państwa wsparcia. Rodzina z Mościsk może liczyć tylko na nasze wsparcie!

 

Wielodzietnej  rodzinie na Ukrainie nie przysługują programy pomocowe, chociaż jak 500+ w Polsce. Lecz przysługuje narodowa solidarność ponad granicami. 17 lutego odbędą się chrzciny 10 dziecka, Bogdana Barnusia, którego ojcem chrzestnym zostanie Artur Sułkowski, wieloletni działacz Studia Wschód, który odnalazł i zainicjował pomoc dla wielodzietnej rodziny trzy lata temu. Pomoc jaką okazaliśmy Barnusiom i innym Polakom mieszkającym na ziemi lwowskiej uwieczniliśmy w odcinku naszego programu Studio Wschód pt:”Ojciec Chrzestny”.

„Trzy lata temu w lipcu wracając z remontu polskiego cmentarza na wschodnim Podolu w Jampolu, zatrzymując się w Mościskach natrafiliśmy na grupkę bawiących się dzieci. W pierwszej chwili myśleliśmy, że to dzieci z rodzicami przyjechali na wakacje, na Ukrainę, jednak uwagę naszą wzbudził brak obuwia u tych dzieci i zbyt swojski ubiór. Okazało się, że to dzieci z lokalnej polskiej rodziny, najbardziej zadziwił nas fakt, że mimo mieszkania na Ukrainie mówiły idealnie czystym językiem polskim. Widząc taką gromadkę nie mogliśmy odjechać nie poznając bliżej sytuacji tej rodziny. Poznawszy tak ubogą, a zaś szczęśliwą rodzinę rozpoczęliśmy dla niej regularną pomoc. Wróciliśmy już we wrześniu z wyprawkami szkolnymi, następnie w grudniu ze świątecznymi. Rodzina ta nie ma lekko, mama zajmuje się dziećmi, ojciec ciężko pracuje w Warszawie. Jednakże, warto zauważyć, że ceny na Ukrainie nie odbiegają od cen w Polsce. Wielokrotnie Państwo udowadniali solidarność z Polakami pozostałymi za wschodnią granicą, liczę, że i tym razem z waszą pomocą uda nam się podtrzymać naszych krajan. Liczymy na wsparcie w postaci funduszy potrzebnych na remont, jak i wyprawkę dla niemowlęcia, które niebawem będzie ochrzczone. Potrzebne są też, pieluszki, jedzenie, smakołyki oraz środki higieniczne”

Artur Sułkowski

Przyszły ojciec chrzestny, Studio Wschód

Zobacz również:
– Artykuł o I grudniowej transzy pomocy.
– Artykuł o II grudniowej transzy pomocy.

Apelujemy o wsparcie  finansowe pomocy dla rodziny Barnusiów.

Wpłaty można kierować na konto Fundacji Studio Wschód:

Nr konta: 40 1540 1030 2103 7457 2565 0001 (Bank Ochrony Środowiska)

Nazwa odbiorcy: Fundacja Studio Wschód, ulica Sokolnicza 5/9, 53-676 Wrocław

*Przelew prosimy kierować z dopiskiem „Pomoc dla rodziny Barnusiów”

Paczki prosimy przesyłać do Biblioteki Pedagogicznej przy ul Worcella 25/27 we Wrocławiu.

Istnieje również możliwość płatności poprzez PayPal

Przekaż darowiznę (PayPal)

W przypadku, gdyby sesja PayPal wygasła, prosimy o skorzystanie z odnośnika z zakładki Wesprzyj nas.

Kontakt: mpoozkompania@gmail.com

Wspieraj Studio Wschód i zgarniaj gwarantowane nagrody!

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]