Aktualności Obraz  newsa 15489 Dodano 04.01.2019

Paczki dla kombatantów AK i dzieci na Wileńszczyźnie

Dary świąteczne dotarły też do Rodaków na Wileńszczyźnie. Odwiedziliśmy uczniów polskiej szkoły w Nowej Wilejce, ppor. AK Zygmunta Olszewskiego oraz innych naszych krajan.

Relację z wyjazdu sporządzili nasi wolontariusze, a uczniowie ze szkoły z Kudowy.

 

  Nasze liceum, podobnie jak cały kudowski Zespół Szkół Publicznych, od lat aktywnie wspiera akcję „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Co roku uczestniczymy w zbiórce środków finansowych na porządkowanie cmentarzy, zbieramy dary na świąteczne paczki dla Kresowian oraz osobiście bierzemy udział w przywracaniu polskim nekropoliom na wschodzie godnego wizerunku. W tym roku udało nam się zrobić jeszcze jeden krok by wspomóc rodaków pozostałych poza granicami Polski. Wraz z panem dyrektorem, Jerzym Łukasikiem oraz redakcją programu „Wschód” pojechaliśmy na Wileńszczyznę by osobiście wręczyć wykonane przez uczniów zespołu paczki. Podczas naszego czterodniowego pobytu odwiedziliśmy polskie gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego i kościół Św. Kazimierza w Nowej Wilejce. Spotkaliśmy się także z ppor. Zygmuntem Olszewskim, najmłodszym żołnierzem Armii Krajowej na Wileńszczyźnie. Gdy wstąpił do konspiracji miał 14 lat. Odwiedziliśmy również panią Marię Rekść, mer Rejonu Wileńskiego oraz panią Halinę, wdowę po żołnierzu AK. Każdy otrzymał od nas paczkę zawierającą rozmaite produkty żywnościowe oraz artykuły gospodarstwa domowego. Liczne spotkania z rodakami na wchodzie utwierdzają naszą świadomość narodową. Kultura, język, obyczaje, pamięć o przodkach, wszystko to co związane jest z Polską, nadal żyje w naszych braciach i siostrach poza granicami Macierzy. Jako młode pokolenie odczuwamy potrzebę wspierania kresowian oraz przejęcia od Nich misji pielęgnowania prawdziwego ducha polskości.

 

Zobacz również:

Święta u Rodaków – Dary na Kresy 2018

Mikołajki u Rodaków na ziemi lwowskiej

Przekazaliśmy pomoc wielodzietnej rodzinie Barnusiów z Mościsk

Program „Wschód”: Na spotkanie z Rodakami (Nowa Wilejka)

Apelujemy o wsparcie  finansowe zbiórki darów, potrzebne są fundusze by móc je zawieźć.

Wpłaty można kierować na konto Fundacji Studio Wschód:

Nr konta: 40 1540 1030 2103 7457 2565 0001 (Bank Ochrony Środowiska)

Nazwa odbiorcy: Fundacja Studio Wschód, ulica Sokolnicza 5/9, 53-676 Wrocław

Istnieje również możliwość płatności poprzez PayPal

Przekaż darowiznę (PayPal)

W przypadku, gdyby sesja PayPal wygasła, prosimy o skorzystanie z odnośnika z zakładki Wesprzyj nas.

Kontakt: mpoozkompania@gmail.com

 

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]