Artykuły Obraz  newsa 12953 Dodano 26.07.2018

Mogiły pradziadów znów ocalone od zapomnienia! Relacje z cmentarzy porządkowanych w 2018 roku

W tym roku odbyła się już IX edycja akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, będąca wielkim kresowym pospolitym ruszeniem. Ponad 1300 wolontariuszy przez 10 dni pracowało na polskich zapomnianych cmentarzach, rozsianych na dawnych ziemiach Rzeczpospolitej. Nie zabrakło również wzruszających spotkań z Rodakami, którzy okazali się gościnni jak co roku. Poniżej wykaz relacji z uporządkowanych w lipcu nekropolii.

Zadanie ratowania polskiego dziedzictwa narodowego na Kresach zostało po raz kolejny wykonane. Zapomniane polskie nekropolie wymagają jeszcze wiele pracy i niesamowitych nakładów siły oraz czasu, jednak z każdym rokiem ich sytuacja zdaje się poprawiać. Wielka w tym zasługa ponad 1300 wolontariuszy, w większości uczniów, którzy w pocie czoła porządkowali mogiły przodków. Wielu z nich dostarczyło również dary dla Rodaków, którzy pozostali za wschodnią granicą.

Zobacz również pierwszy z serii reportażu Programu „Wschód” poświęcony tegorocznej akcji:

Poniżej znajduje się wykaz miejscowości, w których porządkowane były polskie cmentarze. Znajdują się w nich zdjęcia oraz opis wykonanych prac. Akcja w 2018 roku objęła ponad 140 nekropolii na Ukrainie. Lista będzie stale aktualizowana.

Baworów

Berdyczów

Berezowica Mała

Biały Kamień

Bohorodyczyn

Brody

Budki Nieznanowskie

Busk

Czerniowce

Grabowiec

Gwoździec

Hodowica

Hucisko Brodzkie

Kołomyja

Komarno

Kopyczyńce

Latyczów

Lisowce

Mińkowce

Murowane Kuryłowce

Nadorożna

Niżniów

Nowa Uszyca

Okniany

Otynia

Pałahicze

Podhajczyki

Rarańcza

Rokitna

Śnitków

Tłumacz

Tuligłowy (k. Komarna)

Zbaraż

Żuków

Żytomierz

 

Partnerzy akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” w 2018 roku:

Partner Fundacja PZU

 

 

 

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]