Okniany Obraz  newsa 1133 Dodano 08.02.2016

Stan cmentarza

Polski cmentarz w Oknianach (obecnie Wikniany) jest w fatalnym stanie. Zachowało się tylko kilka nagrobków. Wiele płyt może jednak znajdować się po ziemią. Nekropolia porośnięta jest niewielkim lasem i znajduje się na pagórku.

Cmentarz obejmował niegdyś sporą przestrzeń. Świadczą o tym chociażby kamienie graniczne, które znajdują się na każdym z końców pagórka. Niestety do dzisiaj na powierzchni ziemi znajduje się ledwie kilka nagrobków. Wśród płyt, które znaleźliśmy, znajdują się również (najprawdopodobniej) ormiańskie. Nie zachowały się jedna żadne napisy.

Nekropolia znajduje się za drewnianym kościołem, który dzisiaj funkcjonuje jako cerkiew. Inwentaryzację przeprowadzili wolontariusze, którzy co roku pracuję na cmentarzu w Tłumaczu (to zaledwie 15 minut drogi).

Chcąc trafić na tę zniszczoną nekropolię, najlepiej zapytać miejscowych, którzy opiekują się drewnianym kościołem. Z pewnością udzielą wszystkich niezbędnych danych i zaprowadzą na miejsce.

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]