Mohylów Podolski Obraz  newsa 1506 Dodano 20.02.2016

Mohylów Podolski – miasto rejonowe w obwodzie winnickim, znajdującae się nad Dniestrem, przy granicy ukraińsko-mołdawskiej. Mohylów został założony w 1595 roku przez wojewodę Stanisława Potockiego.  Dzisiaj w miejscowości znajduje się XIX-wieczny polski cmentarz.

Jest to miasto w obwodzie winnickim, przy granicy z Mołdawią, nad Dniestrem. Mohylów leży w kotlinie Dniestru, otoczonej zewsząd górami. Geograficznie należy do Podola. Przez Mohylów przebiegają szlaki transportowe między Mołdawią, Ukrainą a Rosją. Miasto stało się dzięki przejściu dla pieszych i bezwizowym ruchu między Ukrainą a Mołdawią ośrodkiem przygranicznego handlu.

Miasto liczy obecnie ok. 37 tys. mieszkańców. Założone zostało przez Jeremiego Mohyłę i wkrótce podarowane przez niego zięciowi, Stefanowi Potockiemu. Tu mieściła się główna kwatera hetmana Stanisława Żółkiewskiego, gromadzącego swe wojska przed wyprawą pod Cecorą (1620). Niedaleko, na przeciwległym, mołdawskim brzegu Dniestru pole bitwy pod Cecorą i miejsce śmierci hetmana Żółkiewskiego w 1620 r. W 1648 roku opanowany przez Kozaków Iwana Gonty i Maksyma Żeleźniaka. Po kapitulacji Kamieńca i traktacie w Buczaczu (1672) został przyłączony do Turcji. Do Rzeczpospolitej powrócił po zawarciu pokoju w Karłowicach (1699).

W III rozbiorze Polski został zagrabiony przez Rosję i do Rzeczpospolitej już nie powrócił. W 1991 roku znalazł się w granicach niepodległej Ukrainy. Obecnie jest stolicą rejonu w obwodzie winnickim i liczy sobie około 35 tysięcy mieszkańców.

Cmentarz objęty jest akcją Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia i pracują na nim wolontariusze z Polski. Relacje z ich pobytu w Mohylowie Podolskim przeczytacie tutaj.

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]