Brody Obraz  newsa 1544 Dodano 21.02.2016

Brody – miejscowość w obwodzie lwowskim, zamieszkiwana przez ponad 20 tys. osób. Miasto ma bardzo bogatą historię, a do 1939 roku wchodziło w skład Rzeczpospolitej. W Brodach znajduje się polski cmentarz, na którym spoczywają polscy legioniści.

Miasto zostało założone w 1584 roku przez Stanisława Żółkiewskiego. Do 1939 roku, choć z przerwami, znajdowało się w granicach Polski, kiedy to zostało anektowane w skład Związku Radzieckiego. W lipcu 1920 roku pod Brodami miejsce miało starcie Wojska Polskiego z armią Budionnego, które stoczone było w ramach wojny polsko-bolszewickiej. Stąd też w mieście znajduje się cmentarz naszych legionistów.

Miejscowi Polacy skupieni są wokół parafii, którą kieruje ks. Witalij Szpak. Brody wiąże umowa partnerska z dolnośląskim Wołowem. Przez wiele lat był on bardzo zaniedbany i ukryty pod zaroślami. Nekropolią opiekują się jednak od 2015 roku wolontariusze akcji Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia. Ich relację z pobytu w Brodach przeczytasz tutaj.

 

 

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]