Toustobaby Obraz  newsa 3615 Dodano 09.06.2016

Toustobaby (dziś Wysokie) – wieś w rejonie monasterzyskim obwodu tarnopolskiego, którą zamieszkuje ponad tysiąc osób. Wciąż mieszkają tutaj Polacy, którzy pamiętają zbrodnię banderowców z 1944 roku. Większość z naszych rodaków wyjechała jednak po II wojnie światowej na Dolny Śląsk.

Wieś  Toustobaby, koło Monasterzysk, trudno odnaleźć na współczesnej mapie Ukrainy. Od ponad pięćdziesięciu lat to WYSOKIE. Ale ta historyczna nazwa przetrwała przede wszystkim w  świadomości naszych Rodaków, którzy po wojnie musieli stąd wyjechać. Osiedlili się w różnych wsiach i miasteczkach Dolnego Śląska. Przez lata rzadko tu zaglądali, mając w pamięci wydarzenia z 22 grudnia 1944 roku, kiedy podczas napadu zginęło ponad 80 polskich mieszkańców tej miejscowości. Większość ocalała chroniąc się w kościele. Ta zabytkowa budowla dziś już nie istnieje. Po zakończeniu wojny została podpalona, a ponad 35 lat temu kompletnie zrujnowana. Okazało się, że w dawnych Toustobabach przetrwało jeszcze wielu naszych Rodaków. Wspierani przez ukraińskich sąsiadów –  zapragnęli odbudować zniszczoną świątynię. Zaprosili na uroczyste nabożeństwo Polaków z Towarzystwa Miłośników Ziemi  Podhajeckiej.

Obejrzyj reportaż Studia Wschód poświęcony Tustobabom i Polakom, którzy chcą odbudować tam kościół spalony przez banderowców i zniszczony przez Sowietów.

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]