Wybranówka Obraz  newsa 3384 Dodano 27.05.2016

Wybranówka – wieś leżąca w rejonie żydaczowskim, obwodu lwowskiego. Do II wojny światowej wchodziła w skład Rzeczpospolitej. Obecnie zamieszkuje ją kilkuset mieszkańców. W miejscowości znajduje się niszczejąca katolicka kaplica oraz stary polski cmentarz.

Opuszczona kamienna kaplica znajduje się w północnej części wsi Wybranówka. Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusa, został zbudowany w latach 1934 1935 przez Józefa Wesołowskiego na działce którą ofiarował Pan Turiański w 1929 roku.

Przed II Wojną Światową odbywały się tam regularnie msze święte. Kościół wysoki na dwa piętra posiadał dwa dzwony. W budowli można zauważyć piękne akcenty architektoniczne. Nad drzwiami wejściowymi do świątyni znajduje się cudowny witraż, symbolizujący oko, nazwane okiem wszystkowidzącym. Kościół otaczał masywny płot metalowy, który został rozkradziony podczas wojny. W najtrudniejszych momentach wsi świątynia pełniła rolę magazynu, gdzie przechowywano chemię gospodarczą, która przyczyniła się do zniszczenia wnętrza kaplicy. W dzisiejszych czasach świątynia wygląda tragicznie co też widać na zdjęciach.

Od 2016 roku Wybranówka objęta jest akcją Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia, dzięki czemu tutejszy polski cmentarz zostanie uporządkowany przez wolontariuszy.

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]