Dawidkowce Obraz  newsa 1558 Dodano 21.02.2016

Dawidkowce – niewielka wieś w powiecie czortkowskim obwodu tarnopolskiego. Przed wojną zamieszkała licznie przez Polaków. Po 1945 roku wielu z nich osiedliło się na Dolnym Śląsku, m. in. w Piławie Górnej i Miłkowicach. W centrum pozostał stary polski cmentarz.

Dawidkowce, malownicza podolska wieś położona nad potokiem Niczława (dopływ Dniestru), na południowo-wschodnim skraju powiatu czortowskiego. Przed II wojną światową mieszkała tu spora grupa Polaków. W lutym 1940 roku część z nich została wywieziona na Syberię, inni po 1945 roku na zawsze opuścili swoje rodzinne strony i osiedlili się głównie na Dolnym Śląsku (m. in. w Piławie Górnej i Miłkowie). Obecnie we wsi nie ma zadeklarowanej Polonii, żyją natomiast osoby, które noszą nazwiska polsko brzmiące lub przyznające się do polskich korzeni.

Cmentarz w Dawidkowcach (miejscowi mówią o nim „stary polski cmentarz”), założony najprawdopodobniej na początku XIX wieku, znajduje się blisko wsi, zajmuje powierzchnię ok. 25 arów. Po II wojnie światowej został mocno zdewastowany. Obecnie jest nieczynny, ale od kilku lat porządkowany jest w ramach akcji Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia.

Ich wrażenia z pobytu w Dawidkowcach znajdziecie tutaj.

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]