Rumno Obraz  newsa 1701 Dodano 24.02.2016

Rumno – wieś w powiecie gródeckim, która należy do najstarszych miejscowości na ziemi lwowskiej. Od XV wieku była ona własnością Stanisława Chodeckiego wojewody ruskiego, wybitnego męża stanu, który w 1475 roku założył tutaj pierwszą w okolicach Komarna rzymskokatolicką parafię.

Drewniany kościół z początków XVII stulecia , wielokrotnie niszczony dopiero w 1936 roku postanowiono zamienić na murowany. Jego fundatorką była ówczesna właścicielka miejscowych dóbr – hrabina Karolina Lanckorońska, która utrzymywała przyjacielskie kontakty z mieszkańcami Rumna.

Polacy żyli tu od wieków w zgodzie z Ukraińcami. Nie przypuszczali, że w ostatnich latach II wojny zdarzy się tragedia, która odmieni losy całej polskiej społeczności.  Drugiego czerwca 1944 roku z rąk ukraińskich sąsiadów zginęło 40 naszych Rodaków. Ich zbiorowa mogiła na polskim cmentarzu została upamiętniona w 1994 roku przez urodzonego w Rumnie ks. prof. Tadeusza Patera. Pod symbolicznym krzyżem spotykają się dzisiaj współcześni mieszkańcy wsi . Wielu z nich ma polskie korzenie, ponieważ od wieków istniały tu rodziny mieszane. Pomnik pomordowanych stanął na skraju przedwojennej, zabytkowej nekropolii. Stare nagrobki schowane są w trawie i zaroślach.

W lipcu t2015 roku grupa uczniów z Gimnazjum nr 2 w Oławie pod opieką Jacka Polasza- nauczyciela rodem z Rumna – uporządkuje zapomniany polski cmentarz w ramach akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA. Pomoc zadeklarowali dawni mieszkańcy tej ziemi z Opolszczyzny i Dolnego Śląska.

Na pierwszym zdjęciu znajduje się symboliczny krzyż, który upamiętnia Polaków zamordowanych tutaj w 1944 roku, a pod którym dziś zbierają się mieszkańcy Rumna.

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]