Sokal Obraz  newsa 1446 Dodano 20.02.2016

Sokal – miasto rejonowe w obwodzie lwowskim, leżące nad Bugiem, w niedalekiej odległości od granicy polsko-ukraińskiej. Miejscowość zamieszkuje około 25 tys. osób. Do 1939 wchodziła ona w skład Rzeczpospolitej. W Sokalu pozostała garstka naszych rodaków, a także cmentarz z zabytkowymi polskimi grobowcami.

W Sokalu od kilku lat z powrotem funkcjonuje parafia pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Posługę kapłańską sprawuje w niej polski ksiądz Andrzej Mihułka. Kościół nie jest w najlepszym stanie, ponieważ przez długie lata po II wojnie światowej pełnił on rolę hali targowej. Polska społeczność zdołała go jednak odzyskać i dziś pełni on swoją właściwą rolę.

Na komunalnym cmentarzu w Sokalu nadal trwają pochówki. W ramach akcji Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia porządkowana jest polska część nekropolii, gdzie znajdują się zabytkowe grobowce, a także obelisk poświęcony „Żołnierzom poległym w pierwszej wojnie światowej”.

Sokal to miasto z bardzo bogatą historię. Do dziś przetrwało sporo zabytków, m. in. więzienie, wieża murów obronnych, klasztor bernardynów i wiele zabytkowych kamienic.

Relacje naszych wolontariuszy z pracy na cmentarzu w Sokalu znajdziecie tutaj.

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]