Tłumacz Obraz  newsa 254 Dodano 14.11.2015

Tłumacz – niewielka miejscowość w dawnym woj. stanisławowskim. Obecnie zamieszkuje ją około 8 tys. osób. Liczbę Polaków szacuje się na kilkanaście. Istnieje polski cmentarz, który jest częścią miejskiej, czynnej nekropolii. Obecnie trwają pracę nad odbudową kościoła p. w. św. Anny.

Po wojnie tłumaczanie osiedlili się na Dolnym Śląsku. Dziś wielu z nich zrzeszonych jest w Ogólnopolskim Oddziale Tłumaczan, który działa przy Towarzystwie Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Co roku odbywa się również odpust i spotkanie byłych mieszkańców tej miejscowości w Siedlakowicach. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

W Tłumaczu mieszka pani Józefa Maczulska, której historię wielokrotnie poruszaliśmy w naszych artykułach oraz programach Studia Wschód. Żyjąca wiele lat w tragicznych warunkach i samotności kobieta jest pod naszą stałą opieką.

 

 

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]