Brzozdowce Obraz  newsa 3692 Dodano 15.06.2016

Brzozdowce – wieś założona w 1410 roku przez miejscowego szlachcica Michała Beńko. Znajduje się w niej sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego, wokół którego skupieni są miejscowi Polacy. W czasach świetności na pielgrzymki przybywało tutaj nawet 10 tys. osób.

To najstarszą wieś w okolicy, założona w 1410 roku przez miejscowego szlachcica, Michała Beńko. Wówczas powstał tutaj również drewniany kościół, dwukrotnie palony i plądrowany przez nacierających Tatarów i Turków. Pierwszą murowaną świątynię ufundował w 1769 ród Rzewuskich. W jej wnętrzu znalazł schronienie słynący cudami obraz Chrystusa Ukrzyżowanego, który ściągał do Brzozdowiec wiernych z całej Lwowszczyzny. W czasie II wojny światowej w kościelnych murach chowali się Polacy zagrożeni przez ukraińskich nacjonalistów. Dziś jest to miejsce spotkań naszych rodaków z Brzozdowiec oraz Rozdołu. To bardzo znany ośrodek modlitewny, ustanowiono tutaj sanktuarium.  W czasach świetności na pielgrzymkę potrafiło przyjść tutaj nawet 10 tys. osób.

Obejrzyj reportaż, który traktuje m. in. o Brzozdowcach.

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]