Zbaraż Obraz  newsa 2967 Dodano 16.05.2016

Zbaraż – miasto w obwodzie tarnopolskim, leżące nad rzeką Gniezna. Do 1945 roku wchodziło w skład Rzeczpospolitej. Wiąże się z nim bardzo bogata historia, m. in. słynna obrona zamku z 1649 roku. Oprócz licznych zabytków w mieście znajduje się również polski cmentarz.

Jest on porządkowany w ramach akcji Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia. Nekropolia znajduje się przy jednej z głównych ulic Zbaraża, ale mimo tego przez lata była zaniedbana i uległa sporym zniszczeniom. Teraz jest pod opieką naszych wolontariuszy. Ich relacje z porządkowania mogił znajdziesz tutaj.

Pierwsze wzmianki o Zbarażu pochodzą już z początku XII wieku. Pod murami zbaraskiego zamku odbyło się wiele bitew i oblężeń. Najsłynniejsze miało miejsce w 1649 roku, gdy twierdzę próbowali zdobyć kozacy sprzymierzeni z Tatarami. 14-tysięczny oddział pod dowództwem księcia Jeremiego Wiśniowieckiego wytrzymał jednak napór przeciwników, których armia mogła liczyć nawet 200 tysięcy osób.

Obecnie wśród zabytków znajdują się: słynny Zamek, stary zamek Zbaraskich, pomnik Adama Mickiewicza z 1898 roku czy też Cerkiew Przemienienia Pańskiego z XVII wieku.

fot. główne / Tomasz Leśniowski / CC 3.0

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]