Nastasów Obraz  newsa 1398 Dodano 19.02.2016

Nastasów – wieś w rejonie tarnopolskim, której początki sięgają 1654 roku. Miejscowość przez długi czas wchodziła w skład Rzeczpospolitej. Po II wojnie światowej została tam tylko garstka Polaków. Większość z nich wyjechała na Dolny Śląsk i Śląsk Opolski. W Nastasowie pozostał polski kościół oraz cmentarz.

Świątynia ufundowana w 1729 roku przez wybitnego przedstawiciela rodu Potockich – Stanisława. Słynęła w okolicy z cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Na odpusty każdego roku 16 lipca ściągali tu wierni z całej Tarnopolszczyzny. Po wojnie Polacy wyjechali stąd na Dolny Śląsk i ziemię opolską. Cudowny obraz został wywieziony do miejscowości Grobniki koło Głubczyc, gdzie do tej pory jest ozdobą miejscowego kościoła. W Nastasowie pozostała garstka naszych rodaków. Odzyskanym na początku lat 90-tych kościołem, zrujnowanym i ograbionym, opiekuje się pani Józefa Siekanowicz. Całe życie przepłakała z tęsknoty za Polską.

W Nastasowie jest jeszcze polski cmentarz, który jest porządkowany w ramach naszej akcji Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia. Wolontariusze pracują na nekropolii od 2012 roku i widoczne są efekty ich wysiłków.

Wrażenia i relacje grupy z Nastasowa przeczytasz tutaj.

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]