

Drohobycz to urokliwe miasteczko w południowych okolicach Lwowa. Zostało założone jeszcze w średniowieczu i słynęło z żup solnych. Kościół w mieście ufundował sam król Polski Władysław Jagiełło, a z miastem było związanych wiele osobistości kultury polskiej. W akcji Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia jest od samego początku, czyli od roku 2010. Do dziś mieszka tam wielu naszych rodaków.
Drohobycz został założony jeszcze w średniowieczu. Wcześniej istniał tutaj gród. Pierwszy kościół pod wezwaniem Świętego Bartłomieja założył pod koniec XIV wieku król Władysław Jagiełło. Sam kościół jest drugim co do wielkości w Małopolsce Wschodniej. Podczas kopania fundamentów odnaleziono resztki posągu pogańskiego, które wmurowano w ścianę kościoła. Stąd pochodzi powiedzenie ręka, noga, mózg na ścianie. Miasto słynęło z żup solnych. Można tutaj oglądać rynek i wiele pięknych kościołów. Barokowy kościół Św. Michała znajduje się obok rynku. Słynne są również drohobyckiego wille: Bianki, Niesłuchowskiego, Niewiadomskiego. Z Drohobyczem było wiązanych wiele ważnych osób dla polskiej, i nie tylko, kultury: pisarz Kazimierz Wierzyński, malarz Maurycy Gottlieb, malarz Feliks Lachowicz, pisarz i malarz Bruno Schultz czy poeta Ivan Franko. Przed wojną stacjonował tutaj 5 Pułk 21 Dywizji Strzelców Podhalańskich. Ich koszary zachowały się do dziś obok cmentarza.
Jest tutaj piękny cmentarz z przełomu XVIII i XIX wieku. Prawdopodobną datą założenia jest rok 1790. Najstarsze nagrobki przy głównej alei pochodzą z I dziesięciolecia XIX wieku. Przed wojną znajdował się przy ulicy Grunwaldzkiej, a dziś Truskawieckiej. Od samego początku, czyli roku 2010 akcja Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia opiekuje się nim.
Parafia katolickie znajduje się na miejscu z kościołem Św. Bartłomieja. Msze Święte w j. polski odbywają się codziennie. W niedzielę kilka Mszy.
Relacje z akcji: