Radziechów Obraz  newsa 4424 Dodano 27.07.2016

Radziechów to około dziesięciotysięczne miasteczko, stolica rejonu, położone 75 km na północny wschód od Lwowa. Radziechów otrzymał prawa miejskie w 1493 roku, do 1772 roku znajdował się w granicach Korony Królestwa Polskiego, a od 1569 znajdował się w składzie Rzeczypospolitej (województwo ruskie, ziemia lwowska).

Po pierwszym rozbiorze Polski miasto zostało wcielone do monarchii Habsburgów, a następnie do Cesarstwa Austrii. Pozostawało w jego składzie na terytorium kraju koronnego Galicji do upadku Austro-Węgier w 1918. Od 1 listopada 1918 do maja 1919 Radziechów znajduje się pod administracją Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej, a od maja 1919 do 15 marca 1923 pod tymczasową administracją Polski.

W dziewiętnastym wieku miejscowość przechodzi w posiadanie rodziny Badenich, która najprawdopodobniej przybyła z Wołoszczyzny i szybko się spolszczyła przy dworze królewskim w Krakowie. Następuje jej gwałtowny rozkwit, w szczególności dzięki budowie linii kolejowej do Lwowa. Rodzina Badenich wydała dwóch wybitnych polityków polsko-galicyjskich: Kazimierza, premiera Austro-Węgier i namiestnika Galicji, oraz Stanisława, marszałka krajowego. W ich imieniu ziemią radziechowską zarządzała rodzina Rossów. Mieszkały tu również inne rodziny szlacheckie: Chołoniewscy, Mniszchowie, Dąmbscy, Komorowscy/Ujejscy (po których powstała znakomita galeria malarstwa europejskiego, a jej część trafiła do Rzeszowa). Ponadto z samego Radziechowa wywodził się wybitny przedwojenny prawnik UJ prof. Kazimierz W. Kumaniecki, oraz znany powojenny historyk sztuki UJ, Juliusz Ross. Z Radziechowem był przez lata związany ks. Stanisław Frankl.

Obecnie miasto sprawia wrażenie uśpionego, nieco podupadłego, opóźnionego w procesie postępu cywilizacyjnego. Natomiast posiada ono fantastyczne połączenie komunikacyjne z Lwowem. Głównymi obiektami turystycznymi są stara drewniana cerkiew, synagoga, budynek szkoły muzycznej, mury miejskie z dawnym ogrodem przypałacowym, muzeum regionalne, oraz stary cmentarz. Kościół rzymskokatolicki został wyburzony w latach siedemdziesiątych minionego stulecia, nie działa stowarzyszenie Polaków, aczkolwiek w czasie pobytu poznaliśmy dwie rodziny legitymujące się kartą Polaka.

Cmentarz w Radziechowie objęty jest akcją „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia„.

Przeczytaj relację wolontariuszy z prac na tej nekropolii w 2016 roku:

Kasprowiczanie w Radziechowie

Oraz w 2017 roku: Kasprowiczanie w Radziechowie po raz drugi

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]