Marianka Obraz  newsa 1574 Dodano 21.02.2016

Marianka – wieś w obwodzie tarnopolskim, położona w przedwojennej gminie Nastasów, założona została w drugiej połowie XVII wieku. Przez wieki Polacy sąsiadowali tutaj z Ukraińcami. Pod koniec XIX wieku wybudowano we wsi kapliczkę, w której odbywały się nabożeństwa w obrządku rzymsko-katolickim.

Kościół parafialny w Nastasowie oddalony był o 6 kilometrów. Pod koniec wojny w okolicach Marianki zdarzyła się tragedia. Należących do Samoobrony czterech polskich chłopaków zamordowali podstępnie Ukraińcy. Wśród tragicznie zmarłych był Eugeniusz Mazep. Po 66 latach krewny zamordowanego – Wrocławianin, pracownik naukowy Uniwersytetu Przyrodniczego Wojciech Pusz – postanowił poszukać mogiły swego wuja. Rodzina Puszów i Mazepów od dziada, pradziada pochodziła z Marianki.

Po wojnie wszyscy osiedli w Nadolicach koło Wrocławia. Nigdy nie odważyli się po wojnie pojechać na rodzinną ziemię. Odszukanie grobu brata było największym pragnieniem babci pana Wojciecha – Albiny z Mazepów – Komarnickiej. Przez lata nie mogła zaznać spokoju, wspominając wydarzenia z lutego 1945 roku. W Mariance, zwanej dzisiaj Marianówką przedstawiciel rodu Mazepów odnalazł bliską rodzinę – siostrę swojej babci Anny ze strony ojca – Natalię Bahryjo, a na miejscowym cmentarzu mogiłę swego wuja i jego tragicznie zmarłych kolegów. Tym anonimowym grobem opiekuje się ukraiński nauczyciel Petro Kwet.

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]