Białokrynica Obraz  newsa 11879 Dodano 22.03.2018

Białokrynica – niewielka wieś na Ukrainie, leżąca w powiecie podhajeckim obwodu tarnopolskiego. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą już z XV wieku. Konsekrowany w 1904 roku kościół pw. św. Piotra i Pawła, dziś funkcjonuje jako cerkiew.

Nazwa miejscowości wywodzi się od źródła (krynicy) rzeki oraz wypłukiwanych przez nią białych osadów wapiennych. W drugiej połowie XVII wieku w pobliżu Białokrynicy bitwy stoczyły wojska Jana III Sobieskiego (z Tatarami oraz Kozakami) i Feliksa Potockiego (z Tatarami). W II Rzeczpospolitej miejscowość ta była siedzibą gminy wiejskiej i liczyła blisko 2 tys. mieszkańców, z czego zdecydowaną większość stanowili Polacy. Obecnie wieś zamieszkuje około 600 osób. Wśród nich znajduje się garstka naszych Rodaków.

Cmentarz w Białokrynicy porządkowany jest przez wolontariuszy akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Zobacz, jak pracowali na tej nekropolii w poszczególnych latach (mnóstwo zdjęć i wrażeń):

Białokrynica 2017

Białokrynica 2016

Białokrynica 2015

/na zdjęciu głównym były kościół pw. św. Piotra i Pawła w Białokrynicy, dzisiaj cerkiew.

 

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]