Chodaczków Wielki Obraz  newsa 3392 Dodano 27.05.2016

Chodaczków Wielki – wieś w rejonie kozowskim obwodu tarnopolskiego. W miejscowości tej, naznaczonej tragicznymi zdarzeniami z okresu II wojny światowej, nie mieszkają już Polacy (byli mieszkańcy Chodaczkowa rozsiani są po całym Dolnym Śląsku, m. in. w podwrocławskim Kamieńcu oraz Gajkowie). Ze śladów polskości pozostał zrujnowany kościół oraz polskie mogiły na tutejszych cmentarzach.

Wprawdzie w pobliżu świątyni znajduje specjalna tablica, przypominająca o dokonanej tutaj zbrodni, jednak stanem kościoła od lat nikt się nie przejmuje. A ma on wielką wartość. Z każdym rokiem jego stan pogarsza się jednak i niewiele wskazuje, by miało się to zmienić.

Warto przypomnieć, że 16 kwietnia 1944 r. 4. Pułk Policji SS złożony z ukraińskich ochotników, dowodzony przez Niemców dokonał masowej zbrodni w Chodaczkowie Wielkim. Zginęło wówczas około 700 osób, zaś wiele zabudowań zostało spalonych. Wcześniej dokonano również ataku na miejscową plebanię. Więcej o zbrodni przeczytasz tutaj.

W miejscowości znajdują się dwa cmentarze: stary oraz nowy z 1893 roku.

Od 2016 roku cmentarz w Chodaczkowie Wielkim objęty jest akcją Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia, dzięki czemu polskie mogiły na tutejszym cmentarzu są porządkowane przez wolontariuszy z Polski.

 

Relacja z akcji:

2016

2017

 

Dane cmentarza starego:

Najstarsze zachowane nagrobki: lata 20./30. XIX wieku

Status obecny: cmentarz komunalny czynny

 

Dane cmentarza nowego:

Rok założenia: 1893

Status obecny: brak informacji, nieużywany

 

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]