Bołszowce Obraz  newsa 556 Dodano 26.11.2015

Bołszowce – miejscowość na Podolu, leżąca w rejonie halickim obwodu iwano-frankowskiego (dawne woj. stanisławowskie). Znajduje się tam zabytkowy i czynny klasztor Franciszkanów, a także polski cmentarz z kilkudziesięcioma mogiłami.

Bołszowce zamieszkuje obecnie około 2 tys. osób. Co roku w miejscowości organizowane są „Spotkania Młodych” Archidiecezji Lwowskiej. Mają one miejsce w Sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, który w XVII wieku został ufundowany przez hetmana Marcina Kazanowskiego. Znajduje się ono na pięknie położonym wzgórzu.

Kościół po II wojnie światowej cały czas niszczał i popadał w ruinę. Dopiero od 2001 roku opiekę nad nim podjęli polscy Franciszkanie. Dzięki finansowaniu z budżetu Państwa Polskiego udało się wyremontować klasztor i przywrócić mu świetność.

Cmentarz w Bołszowcach jest porządkowany w ramach naszej akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” od 2015 roku. Pracują na nim wolontariusze z Fundacji Brat Słońce, na czele z ojcem Bogusławem Staworowskim. Zinwentaryzowanych zostało kilkadziesiąt nagrobków.


Czytaj: relacja z pobytu wolontariuszy na cmentarzu w Bołszowcach w 2016 roku


 

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]