Hanaczów Obraz  newsa 479 Dodano 24.11.2015

Hanaczów to nieistniejąca dzisiaj wieś. Jej dawne tereny znajdują się w obrębie Hanaczówki, leżącej niedaleko Przemyślan (obwód lwowski). Z Hanaczowem związana jest tragiczna historia Polaków, którzy w 1944 roku zostali zamordowani w czasie trzech ataków na tę wieś. Miejscowość zaś, niemalże w całości, zniszczyła  ekspedycja SS.

W trzech atakach na wieś śmierć poniosło ponad 170 osób. Zamordowani zostali zarówno dorośli mężczyźni, jak i dzieci, kobiety i ludzie w podeszłym wieku. Potomkowie hanaczowian mieszkają obecnie w na Dolnym Śląsku oraz Opolszczyźnie, głównie w Lubinie oraz Rogach.

W 2015 roku, pod patronatem fundacji Studio Wschód, w Hanaczowie została odsłonięta tablica, która upamiętnia tragiczne wydarzenia z 1944 roku. Relację z tego wydarzenia przeczytasz i obejrzysz tutaj. Polska nekropolia w tym miejscu jest również porządkowana w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.

Zobacz również film z uroczystości w Hanaczowie, która odbyła się 25 października 2015 roku. Wideo przedstawia apel poległych.

 

 

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]