Aktualności Fundacji Studio Wschód Obraz  newsa 457 Dodano 24.11.2015

„Uczczeni po latach”. Studio Wschód: 24.11.2015

Najnowszy odcinek programu Studio Wschód, który został wyemitowany na kanale TVP Wrocław we wtorek 24 listopada. Tym razem przedstawiamy relację z Hanaczowa, gdzie odsłonięto tablicę upamiętniającą ponad 170 Polaków pomordowanych w tej miejscowości w 1944 roku.

Cmentarz w Hanaczowie (dziś Hanaczówka) porządkowany był przez mieszkańców Lubina oraz Rogów, których przodkowie urodzili się właśnie w niewielkiej wsi w okolicy Przemyślan, już podczas lipcowej akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. To właśnie wtedy padło postanowienie, by na starej nekropolii postawić tablicę, na której wypisane zostaną nazwiska wszystkich znanych ofiar z 1944 roku. Inicjatywa odbyła się pod patronatem fundacji Studio Wschód.

Program dostępny jest online tutaj.

– Przyszła taka chwila, powiedziałam sobie, że muszę tam jechać. I dopóki będę zdrowa, będę tutaj przyjeżdżać – mówiła Józefa Kulak naszej ekipie reporterskiej. Potomkowie hanaczowian ze wzruszeniem opowiadali o swoich przodkach oraz motywacjach, dzięki którym zdecydowali się przywrócić ich pamięć. –Pierwszy raz jak przyjechałam, to co słowo płakałam. Drugi raz tak samo. I w tej chwili nadal płaczę. Ja jestem tutaj jak w domu, tutaj urodziła się moja mama i babcia – relacjonowała Maria Romańczukiewicz.

W uroczystości poświęcenia pomnika brali udział, oprócz potomków hanaczowian, również duchowni greckokatoliccy, polscy księża z parafii w Przemyślanach na czele z proboszczem Piotrem Smołką, a także miejscowa ludność, która pozytywnie odebrała całą inicjatywę.

Relację z uroczystości, wspomnienia i komentarze, a także wiele ciekawych informacji o tym wydarzeniu znajdą Państwo w materiale Studia Wschód, który wyemitowany został na antenie TVP Wrocław we wtorek 24 listopada o godz. 18. Powtórka w środę o godz. 19.

Program Studia Wschód emitowane są również na programie Polonia w środy o 18.25.

A także online: http://wroclaw.tvp.pl/22776951/24112015

 

 

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]