Aktualności Fundacji Studio Wschód Obraz  newsa 19821 Dodano 09.07.2021

MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA – Ukraina 2021

Konwój z wolontariuszami Akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA właśnie wyrusza na Ukrainę. Ograniczenia związane z pandemią nie pozwoliły jeszcze w tym roku wyjechać na kresowe cmentarze,  uczniom dolnośląskich szkół. A to oni od dwunastu lat stanowili większość. Na szczęście ci , kiedyś najmłodsi,  już dorastają i przejmują wartę na wschodnich nekropoliach.

 

Zebrało się ponad 100 wychowanków Akcji, zachęcili nauczycieli, Kresowian,  samorządowców i w drogę. Zanim zabiorą się za czyszczenie zapomnianych grobów,  jeszcze jadą na Wołyń, aby uczcić tam zamordowanych naszych rodaków w rocznicę „Krwawej Niedzieli.”

W tym roku uczestnicy projektu będą pracować na dwudziestu pięciu zabytkowych nekropoliach,  w okolicach Lwowa, Tarnopola, Stanisławowa i na Podolu. Wolontariusze wracają na  rodzinne cmentarze, na których odnajdują nazwiska  pradziadów i poznają losy swoich przodków. Nie wszyscy mają wschodni  rodowód, ale fascynuje ich historia i umiłowanie tej kresowej ziemi. Na Podolu harcerze z drużyny KEDYW z Legnicy,  dojadą po raz pierwszy do cmentarza w Murafie.

 

Zaprosił ich,  rezydujący tutaj ,  emerytowany biskup-  Bronisław Bernacki – syn tej ziemi. Przy okazji poznają niezwykłych mieszkańców  wsi , którzy zachowali i wiarę i polskość. Największa grupa wolontariuszy pochodzi z Milicza. Liczy 22 osoby. Na jej czele stoi burmistrz miasta , Piotr Lech, człowiek z Wołynia. Zanim dotrze na rodzinną ziemię, wraz z swoimi nauczycielami i urzędnikami, odwiedzi Bar, koło Lwowa, Rogatycze i podkamieniecki Kitajgród.  Mocna ekipa dojedzie w tym roku do cmentarzy położonych wokół Skałatu :  do  Panasówki, Ostapia  i Kaczanówki. W tym rejonie mieszka jeszcze wielu naszych rodaków, którzy już oczekują na przybyszów z ojczyzny i chętnie dopomogą w porządkowaniu grobów. Jedna z najstarszych  polskich nekropolii na Ukrainie w Żytomierzu nie zostanie zapomniana. Wraz z wolontariuszami z Oławy,  pracować będą tutaj młodzi Polacy z Żytomierza.

 

Studenci i absolwenci wrocławskich uczelni   prawie miesiąc spędzą   na historycznym cmentarzu w Jampolu. Jest nadzieja, że właśnie w tym roku jedna z najpiękniejszych nekropolii na Kresach, odzyska dawny wygląd i przypomni o czasach  świetności Pierwszej Rzeczypospolitej.

 

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]