Artykuły Obraz  newsa 14476 Dodano 15.09.2018

Ocal z nami Matków od zapomnienia – powstaje lapidarium na tamtejszym cmentarzu

W ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” rozpoczynamy kolejną inicjatywę mającą na celu zachowanie pamięci o naszych przodkach z Kresów. W Matkowie na Ukrainie powstanie lapidarium upamiętniające spoczywające na tamtejszym cmentarzu osoby. Ich potomków prosimy o zgłaszanie nazwisk dawnych mieszkańców Matkowa i okolic, a także o wsparcie inicjatywy. Wspólnie możemy uporządkować cmentarz i ocalić go od zapomnienia.

Cmentarz w Matkowie podzielił los wielu innych nekropolii leżących w miejscowościach, które po II wojnie światowej musieli opuścić Polacy. Jest zaniedbany, a wiele mogił uległo zniszczeniu. Nagrobne krzyże rozrzucone są po całym cmentarzu, a niektóre z nich nawet poza jego obrębem. To smutny widok szczególnie dla tych, których korzenie sięgają właśnie Matkowa.

Trudno przejść obojętnie wobec niszczejącego dziedzictwa, jakie pozostało na dawnych Kresach. Dlatego też podjęliśmy się inicjatywy stworzenia lapidarium na tym cmentarzu. Utworzą go porozrzucane krzyże nagrobne, a także pamiątkowa tablica. Znajdą się na niej nazwiska rodzin, które niegdyś tutaj mieszkały, a ich przodkowie spoczywają e niekiedy już bezimiennych mogiłach. Obok stanie krzyż. Teren cmentarza zostanie natomiast uporządkowany.

Od strony formalnej inicjatywa została już wszczęta i spotkała się z zadowoleniem i akceptacją ze strony lokalnych władz, a także duchownych. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, by utworzyć lapidarium i upamiętnić spoczywające tam osoby.

Inicjatywa, realizowana przez Fundację Studio Wschód, jest w pełni oddolna. Nie uzyskaliśmy żadnego dofinansowania na ten cel. Dlatego też prosimy o wsparcie. Apel ten jest w szczególności skierowany do byłych mieszkańców Matkowa i ich potomków. Jednocześnie prosimy o przesyłanie nazwisk, które zostaną umieszczone na pamiątkowej tablicy.

Planowane ukończenie i uroczyste poświęcenie lapidarium – listopad 2018 rok. W razie pytań prosimy o kontakt: mpoozkompania@gmail.com

Wpłaty można kierować na konto Fundacji Studio Wschód:

Nr konta: 40 1540 1030 2103 7457 2565 0001 (Bank Ochrony Środowiska)

Koniecznie z dopiskiem „Matków” lub „Lapidarium w Matkowie”.

Istnieje również możliwość płatności poprzez PayPal

Przekaż darowiznę (PayPal)

 

Tak obecnie wygląda cmentarz w Matkowie

 

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]