Artykuły Obraz  newsa 7797 Dodano 10.05.2017

Studio Wschód: Majówka na Kresach

Już dzisiaj o godzinie 15.55, na antenie TVP Polonia, emisja najnowszego odcinka programu Studio Wschód pt. „Majówka na Kresach”. Patriotyczny wyjazd uczniów z Dolnego Śląska oraz Opolszczyzny zobaczyć będzie można również w czwartek o godz. 0.10 i o godz. 7.00. Powtórka w najbliższy wtorek o godz. 18 na TVP Wrocław oraz w Internecie.

Blisko pięćdziesięcioosobowa delegacja wolontariuszy akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA uczestniczyła w patriotycznej wyprawie na Kresy w dniach 1-3 maja. We Lwowie uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy szkół Dolnego Śląska i Opolszczyzny gościli w Szkole Średniej nr 10 im. Marii Magdaleny – polskiej placówce o 200-letniej tradycji. Przekazali upominki uczniom, którzy w czerwcu przyjadą do Wrocławia na Koncert Kresowy. Następnie oddali hołd pomordowanym w 1941 r. na Wzgórzach Wuleckich polskim profesorom i członkom ich rodzin. Biało-czerwone wiązanki i wieńce uczniowie złożyli również pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Poczty sztandarowe ze szkół uczestniczących w naszej Akcji uświetniły mszę św. celebrowaną przez bpa Leona Małego w lwowskiej katedrze.

Obejrzyj reportaż w Internecie

Jednym z najbardziej wzruszających wydarzeń była wizyta na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Na wielu mogiłach poległych w 1918 roku obrońców Lwowa zapłonęły biało-czerwone znicze przywiezione z Ojczyzny. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza harcerze z Legnicy oraz młodzi strażacy z Jugowa zaciągnęli honorową wartę.

Emisja odcinka „Majówka na Kresach”:

Środa 10 maja, godz. 15.55 (TVP Polonia)

Czwartek 11 maja, godz. 0.10 (TVP Polonia)

Czwartek 11 maja, godz. 7.00 (TVP Polonia)

Wtorek 16 maja, godz. 18.00 (TVP3 Wrocław)

Oraz w internecie po 16 maja

O tej wyprawie więcej przeczytasz tutaj:

Patriotyczna majówka 2017: Cmentarz Orląt Lwowskich, Wzgórza Wuleckie, Katedra Lwowska, Przemyślany [galeria]

Przeczytaj również relację Gimnazjum z Jugowa:

Fotoreportaż z patriotycznej majówki we Lwowie

A tutaj zobaczysz galerię zdjęć ze spotkania z rodakami w Przemyślanach

Spotkanie z rodakami w Przemyślanach na Kresach [galeria]

 

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]