Wydarzenia Obraz  newsa 19132 Dodano 20.04.2020

Polacy z Baru – Potomkowie Konfederacji [WIDEO]

Bar na Podolu był jednym z najważniejszym miast  I Rzeczpospolitej. Stanowił zarówno jedną z najbardziej wysuniętych twierdz na Kresach oraz był miejscem, gdzie wybuchło pierwsze polskie powstanie narodowo-wyzwoleńcze. Konfederacja Barska miała na celu uniezależnienie państwa polskiego od Rosji. Mimo wieków dziejowej zawieruchy do dziś w Barze żyje wielu Polaków, którzy są tam zorganizowani w Domu Polskim. Reportaż przedstawia życie Polaków i ich historię w tej części Kresów.

Podolski Bar – jedno z najsłynniejszych miast I Rzeczypospolitej, związany jest z wielką narodową historią. Wcześniej nazywany był Rowem, od rzeki, która przepływała przez osadę. Kiedy w 1537 roku posiadłości barskie przejęła królowa Bona, na cześć swojego rodzinnego księstwa Bari, nazwała miasto Barem. Trzy lata później król Zygmunt Stary nadał mu magdeburskie prawo lokacyjne i wiele innych przywilejów. Położony w sąsiedztwie Dzikich Pól, Bar był wielokrotnie niszczony  przez Kozaków, Tatarów i Turków. Dostępu do grodziska broniła potężna zamkowa twierdza, rozbudowana już  za czasów królowej Bony.

Miastem władały wielkie magnackie rody – Radziwiłłów, Koniecpolskich, Potockich i  Lubomirskich. Na początku  1768 roku została zawiązana tu Konfederacja Barska w obronie wiary katolickiej i niepodległości Rzeczypospolitej. Dokument, zbrojnego związku szlachty polskiej, podpisano w ówczesnym klasztorze Karmelitów. Od kilkudziesięciu lat ta najstarsza budowla w mieście znajduje się we władaniu Sióstr Benedyktynek. Przez historyków Konfederacja Barska uważna jest za pierwsze polskie powstanie narodowe. Dzisiaj w Barze niewiele pozostało historycznych pamiątek. Mieszkańcy tego miasta prawie nic nie wiedzą o burzliwej jego przeszłości. Jednak coraz częściej Polacy, którzy budzą się po czasach  prześladowań i represji,  z dumą powołują się na legendę Konfederatów i przynależność do królowej Bony.

 

Zobacz nasze filmy:

►Wschód: Polacy na Syberii

 

►Wschód: Wierszyna – Polska wieś na Syberii

 

► Wschód: Sny o Polsce – Repatriant z Kazachstanu na poszukiwaniach rodzinnych śladów

 

► Nędza Polaków na ukrainie ❗ Tak żyją Rodacy za wschodnią granicą

 

► Tak zesłańcy przetrwali przy – 40 stopniach mrozu – Z wizytą u Rodaków w Kazachstanie

 

►Wschód : Zobacz jak żyją Polacy w Dołbyszu na Ukrainie – Wyspa Polskości

 

►Wschód: Mała Polska na Bukowinie – U naszych Górali Czadeckich

 

►96-letnia Polka z Kresów śpiewa Rotę

►Tak jak żyją Polacy w Kazachstanie

►Wschód: Polacy na Kamczatce – Zobacz jak żyją Polacy w Rosji

 

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]


kod