Wydarzenia Obraz  newsa 4504 Dodano 28.07.2016

Porządkowanie cmentarzy w Busku i Hodowicy

Tegoroczny wyjazd na Ukrainę był przez nas długo oczekiwany. Grupa zapaleńców spakowała niezbędny ekwipunek i  wyruszyła w dniu 2 lipca do Buska.  Najpierw odprawa przed Urzędem Marszałkowskim a potem na Wschód.  W Busku oczekiwał na nas „nasz ksiądz” Jan Stachura. Czekały też cmentarze. 

Pierwsze dni poświęciliśmy na prace porządkowe w Busku.  Busk (Bocianowo) to urocza miejscowość położona nad Bugiem,  w odległości około 60 km na wschód od Lwowa. Liczy około 8 tys mieszkańców.  Kiedyś w tej miejscowości żyli obok siebie Polacy, Ukraińcy, Żydzi. W  latach 1941-44 wymordowano ludność pochodzenia żydowskiego. Mieliśmy okazję zobaczyć teren cmentarza, na którym spoczywają ofiary tych mordów – stan tragiczny! Zaskoczył nas widok pasących się tam zwierząt oraz zdewastowane  nagrobki. Obecnie w Busku  działają obok siebie: parafia obrządku bizantyjsko-ukraińskiego (greckokatolicka), prawosławna i rzymskokatolicka. Parafią rzymskokatolicką pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa-Męczennika i Matki Bożej Różańcowej opiekują się polscy saletyni.

Natomiast przy wjeździe do  miasta leży „nasz” stary cmentarz, na którym odnawialiśmy  m.in. polskie pomniki nagrobne z piaskowca z ok. 1830-1860 r. oraz polską kwaterę wojskową z obrony Lwowa przed bolszewikami z 1920 r.

W dniu przyjazdu wzięliśmy udział w mszy celebrowanej przez naszego księdza, odwiedziliśmy także znajomych w leżącej obok Buska malutkiej wsi Kupcze. W poniedziałek rozpoczęliśmy prace porządkowe w Busku. Część osób skupiła się na odnawianiu kwater poległych w walce z bolszewikami w 1920r., część „przeszukiwała” cmentarz w poszukiwaniu polskich nagrobków. Siły kosiarzy skupiły się na wycince chaszczy i krzewów, których na cmentarzu nie brakowało. Wzruszały nagrobki w bardzo złym stanie, o których już wszyscy zapomnieli. Odczytywaliśmy nie tylko nazwiska i daty.  W zadumę wprowadzały napisy „Prosi o modlitwę”, „Prosi o zdrowaś Mario”…

Mimo palącego słońca każdy z ochotą wykonywał prace, z którymi na co dzień raczej dzisiejsza młodzież nie ma do czynienia. Kosiarki „pod opiekę” wzięli najstarsi i doświadczeni w roku ubiegłym „kosiarze”. Taczka, grabie, sekatory to dla nas nie nowość. Dużą frajdę dawała praca z wykorzystaniem sierpa. Uczyliśmy się nowych umiejętności i współpracy w zespole.

W czwartek ze względu na święto nie pracowaliśmy. W tym dniu wybraliśmy się do Złoczowa. Wszyscy reagowaliśmy podobnie na mijane w drodze cmentarze; czy jest zadbany, czy są tu może polskie groby… Przy wjeździe do miejscowości Biały Kamień napotkaliśmy bardzo zaniedbany cmentarz. Okrył go las, mnóstwo krzewów. Ale gdy wyszliśmy na zwiad okazało się, że jest tu wiele pięknych polskich nagrobków. Może to wyzwanie na kolejny rok???

W piątek i sobotę wyzwanie- HODOWICA! Miejscowość Hodowica leży około 10 km od Lwowa.

Cmentarz w polskiej części bardzo zaniedbany. Wiele nagrobków ukryła wysoka trawa i krzewy. Przewrócone tablice, rzeźby aniołów, krzyże…. I znowu wzruszające polskie napisy… Nadal świadczą, że jesteśmy na pradawnej polskiej ziemi.

We wsi znajduje się  kościół pw. Wszystkich Świętych z lat 1751-1758 projektu Bernarda Meretyna. Fundatorem budowli był  ks. Szczepan Mikulski, kanonik lwowski.  Kościół zamknięto w 1961r. Opuszczony uległ pożarowi w roku 1974. Od tego czasu popada w ruinę. W sobotę po wykonaniu prac porządkowych na cmentarzu mieliśmy okazję zobaczyć kościół od wewnątrz. Drzwi otworzyła nam opiekująca się tym zabytkowym obiektem mieszkająca niedaleko starsza kobieta. Wyjaśniła, że obecnie raz w miesiącu odprawiane są tu msze święte.

W poniedziałek przed południem kończyliśmy prace w Busku. Odwiedziła nas także ekipa TVP Wrocław z panią Grażyną orłowską-Sondej a także grupa skautów z Edynburga. To było również niezapomniane przeżycie. Wieczorem spotkaliśmy się wszyscy przy ognisku. Było wspólne śpiewanie znanych pieśni patriotycznych oraz piosenek  turystycznych i harcerskich.  Była też „belgijka” i „makarena”. Za taki miły wieczór dziękujemy księdzu Janowi i Tomaszowi.

W lipcu, w ramach wielkiej społecznej akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia„, nasi wolontariusze uporządkowali 111 cmentarzy na Kresach. Na portalu studiowschod.pl regularnie będą ukazywać się materiały z prac na polskich nekropoliach.

Busk:

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

9.1 Busk- ostatnie szlify. 9.2 Busk- odwiedziła nas ekipa TVP Wrocław oraz grupa skautów z Edynburga. 9.3 Busk- spotkanie.

9.6 Przy ognisku, przy ognisku...

Hodowica:

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

15.1 Hodowica- historia jedego nagrobka.

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

Po pracy:

Wieczorem mecze z kolegami z Buska

Spotkania ze znajomymi.

Razem gramy, razem świętujemy

Małe przyjaźnie

SONY DSC

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]


kod