Aktualności Obraz  newsa 12510 Dodano 12.06.2018

Program „Wschód”: Bukowińska rodzina

Tym razem ekipa programu „Wschód” dotarła do miejscowości Panka i Piotrowce Dolne… Na pograniczu Ukrainy i Rumunii mieszka wielu naszych Rodaków. Ta historyczna kraina zwana Bukowiną słynie z wszechobecnych tutaj bukowych lasów. Polacy przybywali na te tereny najczęściej po Powstaniu Styczniowym. Od rządu austriackiego otrzymywali ziemię i środki na zagospodarowanie.

Wiele rodzin z Małopolski osiedliło się wówczas we wsi Soloniec, niewielkiej górskiej miejscowości, która po zakończeniu I wojny światowej została włączona do Rumunii. Już kilka lat wcześniejsze Polacy z Sołońca zaczęli szukać miejsca w innych rejonach Bukowiny. Najwięcej z nich zamieszkało w Piotrowcach Dolnych, ale też w kilku osadach położonych wokół Storożyńca. Dotarli także do wielonarodowej wsi Panka, w której nasi Rodacy żyli już od ponad 120 lat. Legenda głosi, że pod koniec XVIII wieku 6 młodych mieszkańców ziemi rzeszowskiej uciekło przed wojskiem i schroniło się właśnie w bukowińskiej Pance. Tutaj założyli rodziny i przechowali polskie tradycje. Wśród uciekinierów było dwóch braci Krasowskich. W dzisiejszej Pance jest to najbardziej popularne polskie nazwisko.

Reportaż wyemitowany na TVP Polonia 21 marca 2018 roku:

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]