Aktualności Obraz  newsa 15726 Dodano 06.02.2019

Program „Wschód”: Testament mojej matki (Gródek Podolski)

W Gródku Podolskim, położonym na środkowej Ukrainie, przez wieki mieszkali Polacy. Ta ziemia należała do słynnych magnackich rodów, Nowodwórskich, Mniszków, Czerwińskich, Potockich. W XVII wieku rodzina Zamoyskich do zniszczonego i spalonego przez Turków miasta sprowadziła z Mazowsza i Wielkopolski wieku osadników.

Polacy pokochali te ziemie, tutaj zbudowali swoje domy i świątynie, pielęgnowali ojczysty język i wiarę przodków. Od pokoleń w Gródku mieszkała rodzina Wróblewskich. Przed wybuchem II wojny światowej senior rodu Ignacy Wróblewski był dyrektorem największego zakładu przemysłowego w tej okolicy. Kiedy nasiliły się represje wobec naszych Rodaków, aresztowano również dyrektora gródeckiej fabryki mechanicznej. W 1944 roku został zesłany na Syberię. Kiedy po 10 latach katorżniczej pracy na Kołymie Ignacy Wróblewski powrócił do Gródka, nie zastał już nikogo bliskiego. Jego żona wraz z czwórką dzieci wyjechała do Chocianowa na Dolny Śląsk. Rodzina rozdzieliła się na zawsze.

 

Wspieraj Studio Wschód i zgarniaj gwarantowane nagrody!

 

Wsparcie standardowe:

Wpłaty można kierować na konto Fundacji Studio Wschód:

Nr konta: 40 1540 1030 2103 7457 2565 0001 (Bank Ochrony Środowiska)

W tytule prosimy wskazywać cel wpłaty, np. „na akcję Mogiłę pradziada”, „na transport darów”. Można wskazać też konkretną osobę, której zechcą Państwo pomóc. Wtedy nasze ekipa odwiedzi potrzebującego rodaka.

*Otrzymanie nagrody jest możliwe tylko poprzez wspieranie nas przez platformę patronite.pl

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]