Aktualności Obraz  newsa 7064 Dodano 22.01.2017

Rocznica wybuchu powstania styczniowego – zbrojnego zrywu Polaków

154 lata temu, w nocy z 21 na 22 stycznia wybuchło powstanie styczniowe – wydarzenie, które jednoczyło Polaków ze wszystkich zaborów, a także inne narody, które zamieszkiwały Imperium Rosyjskie.

Decyzja o powstaniu dojrzewała długo. Jej bezpośrednią przyczyną była branka, która została przeprowadzona dokładnie tydzień wcześniej, w nocy z 14 na 15 stycznia. Polacy wzywali do broni nie tylko rodaków – Polaków i Litwinów, ale również narody Rusi. Nie możemy zapominać o wkładzie Rusinów, Ukraińców, Białorusinów czy Łotyszy. Wielkim przykładem tego jest Andrij Potebnja, którego nazwisko nosi nawet jedna z ulic we Wrocławiu.

W czasie powstania dochodziło głównie do walk partyzanckich. W pamięci Polaków, i nie tylko, zapisały się bitwy: pod Węgrowem (nazwana przez francuskiego poetę, Augusta Barbier, polskimi Termopilami), Rogowem, Fajsławicami, Józefowem czy Opatowem.

150-tą rocznicę powstania świętowali: Polacy, Litwini, Łotysze i Białorusini. W każdym z tych państw zostały zorganizowane oficjalne, państwowe obchody. Państwo litewskie ogłosiło nawet rok 2013 „rokiem powstania styczniowego”. Jedynie Ukraina zapomniała o swoim wkładzie. Pamięć o nim jest szczególnie widoczna w późniejszej historii Litwy, a także w literaturze litewskojęzycznej, jednakże obraz jest niepełny: było jakieś powstanie, w którym brali udział Litwini i tyle. Nikt nie wspomina o tym, że ramię w ramię walczyli Litwini i Polacy. Być może powodem tego jest to, że był to nasz ostatni wspólny akt…

Przeciwko rosyjskiemu zaborcy stanęło ponad 200 tysięcy powstańców i choć ostatecznie zryw się nie powiódł, to dał on podwaliny pod narodową tożsamość i późniejsze starania o niepodległość. Po zakończeniu walk nastąpiły rosyjskie represje: wielu powstańców stracono lub zsyłano na Sybir, podobnie jak ich rodziny.

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]