Aktualności Obraz  newsa 18625 Dodano 02.01.2020

U Górali Czadeckich – Z darami i Życzeniami Świątecznymi z Macierzy

W dniach 18- 21 grudnia bieżącego roku wolontariusze Fundacji Studio Wschód przebywali ze świąteczną wizytą na Bukowinie, historycznej krainie w Europie Wschodniej, położonej pomiędzy Karpatami Wschodnimi a środkowym Dniestrem. Obecnie od II Wojny Światowej Bukowina jest podzielona na Bukowinę północną należącą do Ukrainy oraz Bukowinę południową należącą do Rumunii.


„Pierwsi Polacy osiedlili się na Bukowinie za czasów Kazimierza Wielkiego. Po 1774r. napłynęła ludność polska w celach, przede wszystkim zarobkowych(nauczyciele, księża, urzędnicy, a także kupcy, ziemianie, rzemieślnicy, przedstawiciele wolnych zawodów
i rolnicy).

Sprowadzeni zostali także górnicy z Bochni, Kałusza i Wieliczki do pracy w kopalni soli w Kaczyce. Około 1803 roku na Bukowinę przybyli Górale z okolic Czadcy, którzy osiedlają się w Trebleczu k. Seretu, w Starej Hucie Krasnej i w Kaliczance. Kolejna ich fala przybywa w latach 1814–1819, zatrzymując się we wsiach Hliboka i Tereszny. Po kilkunastu latach dochodzi do przeludnienia wsi, w związku z czym na Bukowinie południowej w 1834 roku powstaje wieś Nowy Soloniec, w 1835 roku – Plesza i w 1842 roku – Pojana Mikuli.

Wolontariusze Fundacji Studio Wschód dotarli do Rodaków w Piotrowicach Dolnych, Terebleczu oraz Nowym Soloncu, przekazując życzenia bożonarodzeniowe, noworoczne oraz obdarowując świątecznymi paczkami w imieniu uczniów, nauczycieli oraz mieszkańców woj. dolnośląskiego i woj. opolskiego. W imieniu społeczności Zespołu Szkół Nr 1 w Jugowie oraz Parafii Św. Katarzyny w Jugowie życzenia zdrowych, pogodnych i błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia złożyły, na ręce Rodaków, Natalia Muzyka oraz Bożena Sołek- Muzyka.

 

Galeria Zdjęć:

 

Równie ważne jak paczki są fundusze na ich transport, dzięki waszemu WSPARCIU jesteśmy w stanie przemierzać tysiące kilometrów. Zachęcamy do wpłat.

Wpłaty można kierować na konto Fundacji Studio Wschód:

Nr konta: 40 1540 1030 2103 7457 2565 0001 (Bank Ochrony Środowiska)

Oprócz akcji świątecznej główną naszą inicjatywą jest budowa Domu Kresowego. [Kliknij tutaj by zobaczyć]

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]