Aktualności Obraz  newsa 6330 Dodano 07.11.2016

Ulice Ofiar Ludobójstwa OUN-UPA, Obrońców Przebraża czy Dzieci Kresów?

W Polsce wciąż istnieją w przestrzeni publicznej nazwy, które nawiązują do ustroju komunistycznego i osób z nim związanych. Samorządy mają obowiązek dokonać zmian w tym zakresie. Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski apeluje, by postawić na nazwy ulic związane z Kresami i Rzezią Wołyńską.

Jednostki samorządu terytorialnego albo związki jednostek samorządu terytorialnego i związki metropolitalne mają ustawowy obowiązek – w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy – zmienić nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, upamiętniające osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny lub propagujące taki ustrój w inny sposób – czytamy w komunikacie Instytutu Pamięci Narodowej.

Ustawa pochodzi z dnia 1 kwietnia 2016 roku, więc już wkrótce należy spodziewać się konkretnych posunięć ze strony samorządów. Lokalne władze powinny w tym zakresie przeprowadzić konsultacje społeczne, by nadanie nowych nazw ulic miało charakter oddolny.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski proponuje, by propagować nazwy związane z Kresami oraz ludobójstwem, jakie miało miejsce na tych terenach w okresie II wojny światowej. Duchowny wskazuje na konkretne przykłady oraz zachęca do wskazywania swoich propozycji.

Ofiar Ludobójstwa OUN-UPA (taka aleja jest już w Legnicy)

Męczenników Wołynia,

Dzieci Kresów (taką nazwę nosi placówka dla niepełnosprawnych Fundacji im. Brata Alberta w Lubinie),

Obrońców Przebraża,

Samoobrony Kresowej,

Kresowych Męczenników

księdza Ludwika Wrodarczyka,

Zygmunta Jana Rumla,

Wiktora Poliszczuka,

Dzieci Wołynia,

Sprawiedliwych Ukraińców,

Henryka Cybulskiego,

Ludwika Malinowskiego.

Warto upomnieć się o obecność takich nazw w przestrzeni publicznej.

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]